Skunk pruhovaný

Skunk pruhovaný (Mephitis mephitis), nazývaný někdy též skunk smradlavý, je šelma s charakteristickým černobílým zbarvením a způsobem obrany proti svým nepřátelům - využívá silně páchnoucího výměšku svých pachových žláz. Skunk se v nebezpečí obrátí proti vetřelci zády a je schopen vystříknout odporně zapáchající sekret pachových žláz až na vzdálenost 3,5 m a obvykle docela přesně zasáhne oči útočníka. Skunk se někdy chová jako domácí mazlíček, pachové žlázky se zvířatům odstraní.[zdroj?!]. Slovo skunk pochází ze severoamerického indiánského jazyka Abenaki (algonkinská jazyková rodina), kde má podobu seganku, což znamená „močící liška“.

Skunk pruhovaný
Skunk pruhovaný
Stupeň ohrožení podle IUCN

málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádšelmy (Carnivora)
Čeleďskunkovití (Mephitidae)
Rodskunk (Mephitis)
Binomické jméno
Mephitis mephitis
(Schreber, 1776)
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Sesterský druh
skunk dlouhoocasý (Mephitis macroura)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

  • délka: 35–40 cm
  • délka ocasu: do 40 cm
  • Hmotnost: 1,5–6 kg
  • délka života: 7–10 let

Areál výskytu

Potrava

Skunk pruhovaný je převážně masožravec, který se živí velkými druhy hmyzu a malými savci. Příležitostně nepohrdne ani mršinami, spadaným ovocem, oříšky a vajíčky ptáků hnízdících na zemi.

Způsob života

Skunk pruhovaný je noční zvíře, které se přizpůsobilo životu s člověkem a žije mnohdy ve městech a vesnicích na zahradách. Ve volné přírodě je obyvatelem řídkých lesů.

Skunk má 5-6 mláďat. Samice je březí 2 měsíce. Malí skunkové se rodí slepí a hluší. Mláďata mohou zůstat s matkou v noře až jeden rok.

Odkazy

Reference

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-23]

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.