Medvėgalis

Medvėgalis je s 234,6 m n. m. nejvyšší kopec v Žemaitsku, v Žemaitijské vysočině. Je v okrese Šilalė, kolem 8 km severozápadně od Kaltinėnů, 12 km na jih od Varniů v blízkosti obce Karūžiškė II, v polích Karūžiškėského dvora. Nevelké sedlo jej odděluje od východojihovýchodu od velmi blízkého a nepatrně nižšího hradiště Medvėgalio piliakalnis, jinak též Pilies kalnas. Je součástí rozvodí mezi povodími Němenu a Venty. Blok kopců v nejbližším okolí sestává z celkem sedmi vrcholů: Medvėgalis, Pilies kalnas, Pilorių kalnas, Sumonų kalnas, Ąžuolų kalnas, Bevardis kalnas a Alkos kalnas. Na severovýchodní straně pod kopcem je kūlgrinda (tajná úniková cesta bažinami)

Medvėgalis žemaitsky Medviegalis
Medvėgalis

Vrchol234,6 m n. m.
Poznámkanejvyšší kopec Žemaitska
Poloha
SvětadílEvropa
StátLitva Litva, Žemaitsko
PohoříŽemaitijská vysočina
Souřadnice55°37′44″ s. š., 22°23′18″ v. d.
Medvėgalis
PovodíNemunas
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
hradiště Medvėgalio piliakalnis
Plán rozmístění vrcholů v těsné blízkosti Medvėgalisu a lokalizace kūlgrindy

Původ názvu

Původ názvu je podle toku. Je utvořeno ze dvou částí: medus (med) a galas (konec, okraj). Ze strání tekl čirý potůček Medva, Medvė (Meduva, Medava), jehož proud velmi připomínal lipový med.

Podle legendy název Medvėgalis vznikl poté, co dvě odvážné dívky, které znaly cestu kūlgrindou a zachránily na hradě obležené obránce. Když se rozhodovalo, kdo se pokusí oznámit okolním hradům o obležení, ty dívky řekly: „Mudvi galiva“, („My dvě bychom mohly“ - zde je dvojné číslo) a potom odešly kūlgrindou a přizvaly pomoc.

Externí odkazy

  • Obrázky, zvuky či videa k tématu Medvėgalis na Wikimedia Commons
  • Piliakalniai.lt - Článek o Medvėgalisu (litevsky)
  • Lietuvos autokelių atlasas 1:200 000 : Jāņa Sēta Map publishers Ltd. : Rīga, Lotyšsko, 2008 - 222 p. ISBN 978-9984-07-475-7
Vlevo Medvėgalis, vpravo hradiště Pilies kalnas, jinak Medvėgalio piliakalnis, zmiňovaný r. 1316 jako "castrum Medewagilin"
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.