Maud Leonora Menten

Maud Leonora Mentenová (20. března 1879 Leamington26. července 1960 Ontario) byla kanadská lékařka a biochemička, která významně přispěla k výzkumu enzymové kinetiky a histochemie. Její jméno je spojeno s proslulou rovnicí Michaelis-Mentenové.

Maud Leonora Menten
Narození26. března 1879
Port Lambton
Kanada Kanada
Úmrtí26. července 1960 (ve věku 81 let)
Leamington
Kanada Kanada
Alma materTorontská univerzita (do 1911)
Chicagská univerzita (do 1916)
Povoláníchemička, lékařka, biochemička a patoložka
ZaměstnavatelUniversity of Pittsburgh
OceněníCanadian Medical Hall of Fame (1998)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Životopis

Narodila se v Port Lambton v Ontariu a vystudovala lékařství na Torontské univerzitě (Bc. 1904, Mgr. 1907, MUDr. 1911).

Stala se jednou z prvních žen, které se v Kanadě staly lékařkami. Svoji doktorskou práci dokončila na Chicagské univerzitě. V tehdejší době nebylo možné, aby v Kanadě mohla ve vědě pracovat žena a proto se rozhodla věnovat výzkumu ve Spojených státech a v Německu.

V roce 1912 se přestěhovala do Berlína, kde spolupracovala s Leonorem Michaelisem a v roce 1916 obhájila Ph.D.. V letech 1923–1950 pracovala jako patoložka na Pittsburské univerzitě a v letech 1951–1953 jako výzkumný asistent na British Columbia Medical Research Institute. Poté, co v tomto období onemocněla rakovinou, se navrací natrvalo zpět do Kanady, kde v roce 1960 zemřela.

Její nejznámější práce spolu s Michaelisem se týkala enzymové kinetiky a byla založena na dřívějších výzkumech Victora Henriho. Výsledkem byla rovnice Michaelis-Mentenové. Mentenová také objevila kopulační reakci azo-barviva s alkalickou fosfatázou, která je dodnes používána v histochemii. Charakterizovala bakteriální toxiny B. paratyphosus, S. scarlatinae a Salmonella a v roce 1944 provedla první elektroforetickou separaci proteinů. Zkoumala také vlastnosti hemoglobinu, mechanismus regulace hladiny krevního cukru a funkci ledvin.

Ve svém soukromém životě byla též vynikající malířka a klarinetistka. Hovořila 6 cizími jazyky. Byla též vášnivá horolezkyně a zúčastnila se několika výprav do Arktidy.

Odkazy

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.