Matthias Maurer

Matthias Josef Maurer (* 18. března 1970 St. Wendel) je německý vědec a astronaut Evropské vesmírné agentury, 576. člověk ve vesmíru. Od podzimu 2021 do jara 2022 absolvoval pobyt na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), kde byl členem Expedice 66..

Matthias Maurer
Astronaut ESA
Státní příslušnostNěmecko Německo
Datum narození18. března 1970 (52 let)
Místo narozeníSt. Wendel, Sársko, Německo
Předchozí
zaměstnání
vědecký pracovník
Čas ve vesmíru176 dní, 2 hodiny a 39 minut
Kosmonaut od2015
MiseExpedice 66 (SpaceX Crew-3/ISS)
Znaky misí
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život a vzdělání, vědecká kariéra

V roce 1989 vystudoval Matthias Maurer Gymnázium Wendalinum v Sankt Wendel v Sársku. Poté zahájil povinnou civilní službu jako záchranář u pohotovostní služby Malteser. Studoval vědu a technologii na Sárské univerzitě v německém Saarbrückenu na EEIGM (Evropská škola materiálové technologie École européenne d'ingénieurs en génie des matériaux, součást Université de Lorraine) ve francouzské Nancy, na univerzitě v Leedsu ve Velké Británii a na Katalánské polytechnické univerzitě (Universitat Politècnica de Catalunya) v Barceloně ve Španělsku. V letech 1999 až 2004 absolvoval Maurer doktorát na Ústavu materiálových věd RWTH v Cáchách v Německu, kde získal inženýrský doktorát Dr.-Ing. Jeho disertační práce s názvem "Lightweight composites made of aluminium foam with thermally sprayed coatings" mu přinesla několik vědeckých cen. Po dokončení doktorátu podnikl Maurer dlouhodobou cestu kolem světa. V roce 2006 Maurer úspěšně dokončil další studijní obor ekonomie na univerzitě v Hagenu s titulem MBA.

Maurer je držitelem několika patentů v oblasti vědy o materiálech a materiálového inženýrství. Hovoří plynně čtyřmi jazyky (německy, anglicky, španělsky a francouzsky) a v rámci výcviku astronautů absolvuje také intenzivní jazykové školení v ruštině a čínštině.

Kariéra v ESA

Maurer se v roce 2008 přihlásil do Evropské kosmické agentury jako astronaut s téměř 8500 dalšími kandidáty a byl jedním z deseti, kteří prošli výběrovým řízením, ale původně nebyl jmenován do Evropského sboru astronautů. V roce 2010 začal pracovat pro Evropskou kosmickou agenturu jako technik podpory posádky a eurocom pro tým řízení letu Columbus v Evropském středisku astronautů (EAC) v německém Kolíně nad Rýnem. Předtím, než se v červenci 2015 formálně připojil k evropskému sboru astronautů, převzal Maurer hlavní roli v projektech ESA Astronaut Center, aby se připravil na budoucí vesmírné a měsíční operace s novými mezinárodními partnery a rozšířil odborné znalosti agentury v oblasti lidského průzkumu nad rámec Mezinárodní vesmírné stanice.[1]

V roce 2014 se zúčastnil programu ESA Cooperative Adventure for Valuing and Exercising Human Behavior and Performance Skills a v roce 2016 byl součástí analogické mise NASA Extreme Environment Mission Operations 21, podvodního výcvikového programu pro budoucí posádky ISS na Floridě.[2] V březnu 2018 získal certifikaci pro provádění výstupů do volného kosmu souvisejících s Mezinárodní vesmírnou stanicí v americkém skafandru EMU . V roce 2018 také úspěšně absolvoval základní výcvik astronautů a výcvik před přidělením a získal tak úplnou certifikaci pro cestu do vesmíru.[3]

Astronaut

V květnu 2020 zahájil v Johnsonově vesmírném středisku v Texasu po boku astronauta ESA Thomase Pesqueta a ruských kosmonautů Sergeje Ryžikova, Sergeje Kuď-Sverčkova, Olega Novického a Pjotra Dubrova kosmický výcvik. Podle oznámení z 28. července 2020 byl stanoven členem hlavní posádky letu SpaceX Crew-3 plánovaného na podzim 2021 a současně záložním členem posádky mise SpaceX Crew-2 jako náhradník Thomase Pesqueta (ESA).[4]

Ke svému prvnímu kosmickému letu SpaceX Crew-3 odstartoval společně s astronauty Rajou Charim, Thomasem Marshburnem a Kaylou Barronovou odstartoval v lodi Endurance 11. listopadu 2021.[5] Ještě téhož dne se připojili k ISS,[6] kde zůstanou zhruba půl roku jako členové dlouhodobé Expedice 66. Při svém prvním letu se podíval také do volného prostoru – ve dvojici s Rajou Chari 23. března instalovali hadice na modul radiátorového ventilu, kterým prochází čpavek do radiátorů stanice kvůli udržování správné teploty systémů. Dále připojili napájecí a datový kabel na vědeckou plošinu Bartolomeo modulu Columbus, vyměnili externí kameru na příhradovém nosníku a provedli několik dalších úkonů k modernizaci hardwaru stanice. Výstup trval 6 hodin a 54 minut.[7] Loď s celou posádkou se od stanice odpojila 5. května 2022[8] a při pobřeží Floridy přistála o den později.[9] První Maurerův let trval 176 dní, 2 hodiny a 39 minut.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Matthias Maurer na anglické Wikipedii.

  1. Matthias Maurer. www.esa.int [online]. [cit. 2021-11-15]. Dostupné online. (anglicky)
  2. Matthias Maurer. www.esa.int [online]. [cit. 2021-11-15]. Dostupné online. (anglicky)
  3. Matthias Maurer – ESA – Exploration [online]. [cit. 2021-11-15]. Dostupné online. (anglicky)
  4. Thomas Pesquet first ESA astronaut to ride a Dragon to space. www.esa.int [online]. [cit. 2021-11-15]. Dostupné online. (anglicky)
  5. CLARK, Stephen. SpaceX debuts new Dragon capsule in launch to the International Space Station – Spaceflight Now [online]. [cit. 2021-11-14]. Dostupné online. (anglicky)
  6. MORAN, Author Norah. Crew Dragon Endurance Docked to the Space Station. blogs.nasa.gov [online]. [cit. 2021-11-14]. Dostupné online. (anglicky)
  7. LAVELLE, Author Heidi. Astronauts Complete Spacewalk to Install Station Upgrades. blogs.nasa.gov [online]. [cit. 2022-03-26]. Dostupné online. (anglicky)
  8. LAVELLE, Author Heidi. Crew-3: Dragon Undocks from the International Space Station. blogs.nasa.gov [online]. [cit. 2022-05-07]. Dostupné online. (anglicky)
  9. GARCIA, Author Mark. Crew-3 Astronauts Splashdown Ending Six-Month Mission. blogs.nasa.gov [online]. [cit. 2022-05-08]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.