Mass Effect

Mass Effect je akční RPG počítačová hra vyvinutá společností BioWare pro herní konzoli Xbox 360, a potom převedena pro platformu Microsoft Windows společností Demiurge Studios. Edice pro Xbox 360 vyšla celosvětově v listopadu 2007 pod hlavičkou Microsoft Game Studios. Edici pro Windows vydala 28. května 2008 společnost Electronic Arts. Hra se dočkala dvou pokračování, Mass Effect 2 a Mass Effect 3. Ve vývoji byl Mass Effect: Andromeda, jehož příběh ale nenavazuje na předchozí trilogii, odehrává se paralelně s Mass Effect 2 a Mass Effect 3 a je situován do galaxie Andromeda.[1]

Mass Effect
Základní informace
VývojářBioWare
VydavateléMicrosoft Game Studios (X360)
Electronic Arts (PC, PS3)
  • CD Projekt Czech ČR
RežisérCasey Hudson
DesignérPreston Watamaniuk
ProgramátorDavid Falkner
VýtvarníkDerek Watts
ScenáristaDrew Karpyshyn
SkladateléJack Wall
Sam Hulick
Herní sérieMass Effect
EngineUnreal Engine 3
PlatformyXbox 360
Microsoft Windows
PlayStation 3
Datum vydání20. listopadu 2007
Xbox 360
  • 20. listopadu 2007 SA
  • 22. listopadu 2007 AUS
  • 23. listopadu 2007 EU
Windows
  • 28. května 2008 SA
  • 5. června 2008 AUS
  • 6. června 2008 EU
PlayStation 3
  • 4. prosince 2012 SA
  • 7. prosince 2012 EU
Žánrakční hra na hrdiny
Herní módsingleplayer
KlasifikacePEGI
ESRB
CERO
Posloupnost
Mass Effect 2
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hra se odehrává v roce 2183. Hráč se vžije do role elitního lidského velitele Sheparda případně velitelky Sherpadové (křestní jméno je volitelné a není v příběhu nikdy zmíněno), který/á prozkoumává kouty galaxie na hvězdné lodi SSV Normandy.

BioWare kromě dalších dvou pokračování k dokončení trilogie vydalo obsah doplňující příběh mezi jednotlivými díly, přestože tento obsah není nutný pro pochopení hlavní dějové linie. První rozšíření hry nese název Bring Down the Sky (Strhnout Oblohu), je stažitelné z oficiálních stránek hry a bylo vydáno 10. března 2008 (verze pro PC byla vydána 29. července 2008). Druhé stažitelné rozšíření se jmenuje Pinnacle Station a bylo vydáno 25. srpna 2008 pro PC i Xbox 360.

Hratelnost

Tvorba postavy a povolání

Přestože většina screenshotů a konceptů ze hry ukazuje standardní vzhled postavy Velitele Sheparda, je možné jeho postavu zcela přizpůsobit podle vlastní vůle. Hráč může změnit jeho vzhled, pohlaví, schopnosti i vojenskou minulost.

Hra obsahuje šest možných povolání (character class). Každé povolání sestává z několika dovedností, které se mohou zlepšovat s tím jak postava dosahuje dalších úrovní. Postavě se zvýší různé statistiky (např. zdraví, odolnost, síla útoku) nebo se postavě odemknou nové dovednosti (např. přidávání bodů do schopnosti Shotguns odemkne speciální schopnost Carnage která postavě umožní ze své brokovnice vystřelit koncentrovanou výbušnou dávku s daleko silnějším účinkem než obyčejné výstřely). Každé povolání má i svoje unikátní schopnosti, které se nazývají stejně jako dané povolání.

Při tvorbě postavy má hráč na výběr ze šesti povolání: Soldier, Engineer, Adept, Infiltrator, Sentinel a Vanguard. Soldier, voják, je nejzdatnější v používání výzbroje; Engineer, technik, používá omni-tool, šikovný nástroj pro umocnění technicky zaměřených schopností a Adept je nejsilnější v používání biotických schopností, což jsou mentální schopnosti a v podstatě jsou to v herních konvencích kouzla. Další tři povolání jsou kombinací těch předešlých. Infiltrator je kombinací Soldier a Engineer, Sentinel je kombinací mezi Engeneer a Adept, Vanguard je kombinací Soldier a Adept. Tato zkombinovaná povolání nemají tolik dovedností jako hlavní povolání (např. Vanguard má přístup pouze k polovině schopností Soldier a taktéž k pouze polovině schopností povolání Adept).

Hráč má také jistou možnost ovlivnit minulost své postavy. Může si vybrat jestli se postava narodila na Zemi, jinde ve Sluneční soustavě nebo v některé z lidských kolonií mimo ni. Hráč může rovněž určit zda je jeho postava jediným přeživším strašlivé bitvy, válečný hrdina či bezohledný voják. Tyto volby mají jen malý vliv na hru samotnou, ale mnoho postav mluvících o Veliteli Shepardovi se na jeho minulost odkazuje a to může ovlivnit jaké vedlejší úkoly budou zpřístupněny či ne.

Dialogy a morálka

Systém konverzace v Mass Effect funguje způsobem výběru několika možností, jak odpovědět podle toho jakým směrem se rozhovor ubírá. Navíc vypsané možnosti odpovědí nemusí být přesným odrazem toho co Shepard řekne, spíše zachovávají myšlenku i když Shepard používá jiná slova (např. hráč vybere větu "Děláš si moc starostí," a Shepard ve skutečnosti řekne "Vždycky čekáš jenom to nejhorší.")

Když započne konverzaci, naspodu obrazovky se objeví menu výběru odpovědí. Odpovědi jsou rozděleny do šesti sekcí. V každé sekci je stručně vysvětleno, jaký má daná odpověď záměr. Menu je organizováno tak, že ke každé sekci se vztahuje určité podbarvení odpovědi (vřelé odpovědi nebo naopak agresivní atd.). Po jisté době si hráč zvykne na toto menu a už si ani nemusí číst popisky, dokonce je schopen odpovídat téměř okamžitě přesně tak jak chce, aby odpovědi vyzněly. BioWare tím zamýšlel to, aby hra byla více jako film a hráč byl osvobozen od čtení dlouhých pasáží textů.

Dialogy jsou ústředním prvkem pro systém morálky. Vedlejší příběh a počet voleb postavy je ovlivněn tím k jakému chování hráč svou postavu vede. Na rozdíl od předešlých titulů BioWare se v Mass Effect neklade takový důraz na čisté "dobro" či "zlo". Celkový příběh je také ovlivněn osobními volbami hráče. Projektový ředitel Casey Hudson z BioWare řekl: "Způsob, jakým hráč hraje po celou dobu hru, způsobí odlišná zakončení, která ovlivní osud lidstva".

Místo konceptu "zla" a "dobra" jako protipólů morálky, Mass Effect pracuje s pojmy Paragon (Ochránce) a Renegade (Odpadlík), přičemž přidání bodů do jedné, nesnižuje body v druhé. Body do Paragon dostává postava, když situace řeší spíše zdvořile, profesionálně, podle protokolu. Postava, jež dostává body do Renegade, tíhne spíše k bezohlednému, agresivnímu jednání s přístupem "zajatce nebereme".

Následně se mění přístup NPC k hráčské postavě v závislosti na jeho minulých volbách.

Souboje a schopnosti

Souboje v Mass Effect probíhají v reálném čase, ale hráč může hru kdykoli pozastavit, změnit výzbroj jednotky, vybrat schopnosti, které mají použít nebo rozdat rozkazy pro jednotku jako celek. Jednotka se skládá z Velitele Sheparda a maximálně dalších dvou postav, se kterými hráč přijde během hraní do styku a stanou se členy jeho posádky. Všichni spojenci mají schopnosti jako povolání, z kterých si hráč může na začátku volit a tak může hráč sestavit variabilní jednotky podle situace.

V Mass Effect se používají střelné zbraně, které mohou být postupně vylepšovány (např. změnit náboje účinné na živé věci za náboje silně účinné proti mechanickým nepřátelům nebo zlepšit míření zbraně apod.), dále používají technické schopnosti (které oslabují nepřátelskou výzbroj a schopnosti), a nakonec schopnosti biotické, které jsou podobné kouzlům v jiných hrách. Hráč přímo kontroluje pouze svoji postavu a útoky členů jednotky, avšak nemůže je ovládat stejně jako svoji postavu. Hráč může jednotku ovládat pomocí pohybových rozkazů pro krytí se, přeskupení, útok na určitý cíl nebo jít na průzkum. Zbraně a schopnosti pro členy jednotky se dají rychle a efektivně měnit pomocí jednoduchých menu s výběrem zbraní a schopností jednotlivých postav, včetně znázornění doby, kdy se schopnost znovu dobije a může být opět použita.

Schopnosti a speciální síly, které postavy mají jsou určeny počtem bodů v dané schopnosti, které hráč do různých schopností rozděluje a tím je vylepšuje. Některé speciální schopnosti umožňují zdvihnout pomocí biotických sil objekty či nepřátele a naložit s nimi jak hráč chce, technické schopnosti zase redukují štíty nepřátel.

Dvě další schopnosti Charm, šarm, Intimidate, zastrašení, mají vliv na vývoj děje a také na počet Paragon či Renegade bodů postava dostává. Zvýšení úrovní těchto schopností nijak nepomáhá v boji, ale odemyká nové možnost vedení dialogů.

Speciální schopnosti, které hráč ve hře může používat jsou technické a biotické schopnosti. Technické slouží jako podpůrné síly oslabující nepřítelovy zbraně a technologii, stejně jako jeho biotické schopnosti. Aktivovány jsou přes omni-tool, který může používat povolání Engineer, Infiltrator a Sentinel. Mezi tyto schopnosti patří ničení štítů, sabotáže výzbroje, hackování robotických nepřátel, aby stříleli do vlastních řad. Technické schopnosti mají i pasivní využití, např. jako schopnost Elektronics, která umožňuje otevírání zamčených beden, zachráněných částí z vraků. Biotics jsou síly, které jsou postavám umožněny díky implantátům, které posilují přirozenou schopnost manipulovat s temnou energií pomocí mass effect fields. Mezi těmito schopnosti je telekineze, házení nepřáteli silou mysli; vztyčit silový štít (force field) kolem postavy a stát se tak odolným vůči nepřátelské palbě, ale zároveň být schopen střílet sám; nebo vytvářet malé singularity. Povolání schopná používat biotics jsou: Adept, Vanguard a Sentinel

Zbraně a vybavení

V Mass Effect se setkáme se čtyřmi druhy konvenčních zbraní (pistole, brokovnice, útočná puška a odstřelovací puška) a granáty, dále s množstvím různých vylepšení výzbroje a zbraní. Hráč může hru kdykoli pozastavit a pozměnit právě používané vybavení jednotky. To je klíčový strategický aspekt hraní, protože zvolení správné výzbroje může znamenat rozdíl mezi rychlým vítězstvím a porážkou. Nasazená vybavení je viditelné na postavách; brnění mají různé vzhledy a zbraně se složí do kompaktních verzí a uloží se na záda postavy.

Munice je nekonečná; místo potřeby znovu nabít, se zbraně po čase přehřívají a nedají se použít dokud se zase neschladí na určitou úroveň. Herní vysvětlení pro nekonečné množství munice je, že zbraně jsou nabity "kostkami" střeliva a každá salva se ulomí z tohoto centrálního zdroje střeliva. Jednotlivé salvy jsou velikosti zrnka písku a jsou vypáleny přes zařízení na bázi technologie urychlování hmoty s extrémně vysokou rychlostí. Pokud hráč bude nepřetržitě střílet nebo používat zbraň, s kterou není vycvičen (nemá body ve schopnostech pro tu zbraň), její přesnost se sníží, což je ve hře reprezentováno zvětšením "zaměřovacího kruhu". Čím více je bodů ve schopnosti zacházet se zbraní, tím vyšší je její přesnost i účinnost.

Postavy nosí dvouvrstvé ochranné obleky, které slouží jako brnění i ochrana na planetách, pokud vystoupí z vozidla. Tyto obleky se dělí do třech kategorií: lehké, střední a těžké brnění. Tyto obleky poskytují nekonečnou zásobu kyslíku, stejně jako dočasnou ochranu před nehostinností planet, jako je horko a radiace. Těžší brnění jsou sice odolnější, ale postava se v nich pohybuje pomaleji. Brnění jsou rovněž vybavena technologií kinetických bariér, které fungují jako štíty proti palbě. Kromě Liary, která může nosit lidské brnění, všechny ostatní postavy musí nosit brnění odpovídající jejich rase. Postavy používající biotics nebo technické schopnosti můžou vylepšovat svoje implantáty či omni-tool tak, aby zesilovaly jejich útoky nebo snižovaly dobu potřebnou pro dobití schopností.

Vybavení, které hráč postupně nachází, má stále lepší statistiky a také stojí více peněz. Třídy vybavení jsou označovány římskými číslicemi (např. brokovnice Katana I-X). Zbraně a brnění z vyšších tříd mají i více slotů pro upgrade. Upgrady spadají do čtyřech kategorií: upgrade zbraní, brnění, munice a granátů. Pro zbraně a brnění to znamená zvýšení některých statistik, jako např. přesnost nebo štíty, kdežto munice a granáty přidávají věci jako ohnivé poškození nebo snižují dobu mezi jednotlivými salvami.

NPC postavy (posádka)

  • Ashley Madeline Williamsová - sloužila v Alianci, se Shepardem se setkala na Eden Prime, Gethská armáda tam vyvraždila většinu obyvatelstva, včetně její jednotky.
  • Garrus Vakarian - turianský vyšetřovatel C-Secu, ale pravidla C-Secu ho svazují a tak se přidává k Shepardovi při honbě za Sarenem.
  • Kaidan Alenko - biotik a technik ve službách Aliance. V Shepardově týmu je od začátku a je tedy svědkem útoku Sarena na Eden Prime.
  • Liara T´Soni - asarijská archeoložka a biotička, odbornice na Protheany a dcera Benezie. K Shepardovi se přidá, když ji zachrání ze spárů Gethů na Therumu.
  • Tali´Zorah nar Rayya (Tali) - kvarianská technička. Dcera admirála Migrační flotily Rael´Zoraha. Na své Pouti, kvarianské zkoušce dospělosti, se náhodou střetla se Sarenem, Shepard ji zachrání, a tak se k němu přidá.
  • Urdnot Wrex - kroganský vojevůdce a žoldák. Se Shepardem se setkává na Citadele a chce po jeho boku bojovat proti Sarenovi.

Nástin děje

Děj se odehrává v roce 2183, vesmírná loď SSV Normandie (její kapitán se jmenuje Anderson, a pilot Jeff "Joker" Moreau) letí do lidské kolonie Eden Prime, aby tam její posádka prozkoumala nalezený Protheanský maják - kus pokročilé technologie vytvořené dávno vyhynulou rasou zvanou Protheané. Poručík Shepard (nebo Shepardová) je elitní voják se speciálním výcvikem N7 a zároveň kandidátem na první lidskou Spektru (elitní agenti, členové jsou nad zákonem a zpovídají se přímo a jen Radě na Citadele) a na misi má být hodnocen jinou Spektrou (turian jménem Nihlus). Shepard s Kaidanem Alenkem a Ashley Williamsovou odhalí, že kolonie je pod útokem robotické rasy – Gethů. Gethy vede turianská Spektra Saren Arterius se svou obrovskou lodí nazývanou Sovereign (Vládce). Saren zabije Nihluse (ten ještě neví že Saren zradil, myslí si že přijel pomoct) a snaží se zničit maják společně s celou kolonií Eden prime. Shepard zničení odvrátí a maják Shepardovi poskytne neúplnou apokalyptickou vizi o vyhynutí celých civilizací. Protože je poškozený, zničí se při tom.

Posádka Normandie je předvolána velvyslancem Donnelem Udinou do Citadely. Bohužel, Shepard není schopen přesvědčit Citadelský koncil o Sarenově zradě. Shepard potřebuje najít důkaz. C-Sec důstojník Garrus Vakarian a kroganní žoldák Urdnot Wrex dovedou Sheparda ke Kvarianské mechaničce Tali'Zorah Nar Rayya, která má mít nahrávku rozhovoru mezi Sarenem a matriarchou Beneziou (Asarijka). Nahrávku získala extrakcí dat z poničeného Getha. V nahrávce se diskutuje o vítězství a zároveň se zmiňují o návratu Reaperů (Smrťáků). Rada na základě nahrávky odvolá Sarena od Spekter a ze Sheparda se stane první lidská Spektra. Shepard se vydává stopovat Sarena s pomocí Kaidana, Ashley, Garruse, Wrexe a Tali.

Kapitán Anderson se vzdá velení Normandie, kapitánem se stává Shepard. Na Therumu Shepard zachrání asarijskou archeoložku Dr. Liara T'soni (dcera matriarchy Benezie). Liara se zabývá studiem Protheanů a připojí se k Shepardovi posádce. Na Noverii Shepard vystopuje matriarchu Beneziu a porazí ji. Ukáže se, že Saren ji (i ostatní co ho následují), ovládá pomocí své vesmírné lodi jménem Vládce, která má mít údajně schopnosti ovládat mysl - tzv. indoktrinace. Sheparda také osloví Rachni královna, kterou oživil Saren v naději, že bude vytvářet armádu. Ve hře je možné ji zabít nebo nechat jít. Shepard si postupně skládá informace o Smrťácích (Reaprech) ze své vize a z informací, které postupně zjišťuje a začíná si uvědomovat jejich hrozbu pro galaxii. Podezřívá, že Sarenova loď Vládce je loď Smrťáků.

Později Rada informuje Sheparda, že salarianí jednotka odhalila Sarenovu hlavní základnu na Virmire. Po příletu Shepard zjistí, že Saren objevil lék na kroganí o genofág, aby tak mohl využít armádu kroganích bojovníků. Wrex se dozví o možnosti vyléčení, zradí tým a Shepard ho musí zabít, nebo ho přesvědčit, aby odstoupil. Po tomto konfliktu Shepard pomáhá salarianům zničit základnu pomocí atomové bomby. Uvnitř základny Shepard najde další maják a doplní mu původní vizi. Shepard se také setká s hologramem Vládce (Sovereign) a zjistí, že to není jen smrťácká loď, ale opravdový Smrťák (Reaper). Vládce vysvětluje, že Reapeři všechny vyspělé organické civilizace, po dosažení určité technické úrovně, hubí. Dále je zjevné, že Saren Vládce neovládá, ale on ovládá jeho. Saren je kompletně indoktrinován a zcela oddaný Vládcovi. Poté, co Saren ustoupí ze základny, Shepard dostane zprávu, že jak Ashley a Kaidan byly zajati. Shepard může zachránit jen jednoho z nich, a tak buď Ashley, nebo Kaidan při jaderném výbuchu zemře.

Shepard dále pronásleduje Sarena na svět Ilos. Saren tam hledá převaděč, o němž posádka Normandie usuzuje, že jde o nějakou Smrťáckou zbraň. Shepard na Ilosu narazí na Protheanskou počítačovou virtuální inteligenci jménem Vigil. Ten mluví o Reaperech. Vigil vysvětluje, že Citadela je vlastně obrovské relé, které používají Reapeři k opakovanému napadání galaxie. Každých 50 000 let Smrťáci opakovaně hubí všechny vyspělé civilizace v galaxii, poté se stahují do prázdnoty vesmíru a čekají dalších 50 000 let. Vládce byl jako jediný svého druhu ponechán v Galaxii, aby monitoroval situaci a poté, co nastane čas, signálem aktivoval Citadelu, která má ostatní Reapry okamžitě přitáhnout do galaxie. Během posledního cyklu zániku však několik Protheanů - vědců přežilo, vytvořili majáky aby varovali ostatní a také vytvořili Vigila. Dále vytvořili malé masové relé - převaděč - které využili jako zadní vrátka pro vstup na citadelu. Poté co Reapři vyhladili skoro všechny Protheany a vrátili se zpět do prázdnoty mimo galaxii, vstoupili přeživší vědci pomocí převaděče znovu do Citadely, kde důmyslně sabotovali systém, pomocí kterého se dostávají Smrťáci skrz citadelu do galaxie. Na udržení populace jich bylo málo a tak Protheané vyhynuli. O 50 000 let později, v současnosti, se Vládce pokusil vyslat signál do Citadely a povolat tak ostatní Smrťáky ze vzdáleného vesmíru. Proces však selhal kvůli protheanské sabotáži. A tak se Vládce snaží Citadelu aktivovat "ručně" pomocí prostředníků, jako je Saren

Saren plánuje sabotáž obejít, a snaží se pomocí převaděče dostat na Citadelu, aby ji mohl předat pod kontrolu Vládce. Vládce mezitím směřuje k Citadele s flotilou Gethů. Shepard pronásleduje Sarena skrz převaděč a snaží se zastavit Sarena. Na citadelu se dostává ve chvíli, kdy ta se ocitá pod útokem Vládce a Gethů.

Flotila citadely a citadela se ocitá pod útokem. Vládce se dostane dovnitř Citadely a přichytí k věži Citadely a čeká až mu Saren předá kontrolu nad stanicí, aby mohl aktivovat relé a přivést smrťáky. Shepard mezitím bojuje se Sarenem, který je kompletně ovládaný Vládcem a navíc má tělo vylepšené Smrťáckou technologií. K Citadele přilétá na pomoc Alianční flotila.

Joker se ptá Sheparda, jestli má Normadie s pomocí flotily lidské Aliance pomoci Radě Citadely (která je evakuována na hlavní lodi citadelské flotily a pod útokem Gethů) - za cenu velkých ztrát -, nebo nechat radu zemřít a zaútočit rovnou na Vládce. Nakonec ale Normandie s alianční flotilou ničí Vládce, stejně jako Shepard poráží Sarena (v podstatě vtěleného Vládce).

Ukončení hry se poněkud liší, podle Shepardových rozhodnutí. Pokud Shepard se rozhodl zachránit Radu, tak Rada poděkuje za lidskost a přijme do Rady prvního lidského člena, pokud bude Rada zničena, tak se ji lidstvo bude snažit obnovit, a tak bez ohledu na výsledek, je Shepard požádán, aby do Rady zvolí buď Davida Andersona, nebo Donnela Udinu. Shepard tak učiní, zaváže se k ukončení Reaperské (Smrťácké) hrozby.

Ve druhém díle pak můžeme vidět Sheparda jak se dále snaží zastavit hrozbu Smrťáků - zničením Vládce totiž invazi nezastavil, jen oddálil. Navíc rada je mu sice zavázána, ale hrozbu Smrťáků nebere vážně a všechny důkazy ohledně vládce byly ututlány.

Stahovatelný obsah

K Mass Effectu BioWare také vydávalo DLC (downloadable content - DLC), které rozšiřují děj a přidávají hráčům nové úkoly, postavy, nebo předměty. DLC má českou lokalizaci.

Bring Down the Sky - Strhnout oblohu

DLC vydáno 29. března 2008, obsahuje novou lokaci, s mimozemskou rasou Batarianů. Příběh začíná únosem asteroidní stanice v Asgardském systému batarianskými extrémisty, ti ji navedou na dráhu střetu s kolonií Terra Nova, miliony civilistů tak může zachránit jen velitel Shepard.

Pinnacle Station - Stanice Pinnacle

DLC vydáno 25. srpna 2009, přináší novou lokaci tajné vesmírné stanice. DLC neobsahuje ucelený příběh, ale nabízí virtuální bojovou arénu, v níž se Shepard může utkat s šampióny a překonávat jejich skóre. Pinnacle Station je druhým a posledním DLC ke hře.

Pokračování

Mass Effect 2

Mass Effect 2 byl vydán 26. ledna 2010. Pokračování dějově navazuje na první díl. Hlavní zápletka se zaměřuje na společnost Cerberus a jejího tajemného vůdce, velitel Shepard má za úkol pro Cerberus zjistit, kam se ztrácejí mizející lidé. Pokračování je temnější a akčnější, ale RPG prvků od prvního dílu znatelně ubylo. Do hry je možné importovat uložené pozice z prvního dílu, což má na hru výrazný vliv.

Mass Effect 3

Mass Effect 3 vyšel 9. března 2012 a přímo navazuje na DLC Arrival (Příchod), příběh začíná na Zemi, kde je Shepard souzen za své činy spáchané v DLC Příchod. Do hry je možné importovat savy z obou dílů. Mass Effect 3 je zakončen několika možnými konci. Třetí díl definitivně uzavírá videoherní trilogii.

Filmová adaptace

Legendary Pictures chystají filmovou adaptaci hry Mass Effect, příběh má být naprosto nový, ale ve filmu se mají objevit postavy známé ze hry, včetně velitele Sheparda. Na scénář má vliv i studio BioWare.[2]

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.