Marche-en-Famenne

Marche-en-Famenne (valonsky Måtche-el-Fåmene) je frankofonní město v Belgii. Je správním centrem jednoho z arrondissementů ve valonské provincii Lucemburk a neoficiálním hlavním městem oblasti Famenne. Obec má asi 17 000 obyvatel a kromě vlastní Marche-en-Famenne zahrnuje bývalé obce Aye, Hargimont, Humain, On, Roy a Waha (včetně vesnice Marloie).

Marche-en-Famenne
Justiční palác

znak
Poloha
Souřadnice50°13′39″ s. š., 5°20′40″ v. d.
StátBelgie Belgie
Jazyk. společenstvíFrancouzské
RegionValonsko
ProvincieLucemburk
ArrondissementMarche-en-Famenne
Marche-en-Famenne
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha121,40 km²
Počet obyvatel17 454 (2015)
Hustota zalidnění143,8 obyv./km²
Správa
StarostaAndré Bouchat
Oficiální webwww.marche.be
Telefonní předvolba084
PSČ6900
Počet zastupitelů25
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Středověk

V raném středověku byla Marche pouze malá osada na potoku Marchette a patřila nedalekému opatství Stavelot. Ve 12. století se oblast stala součástí hrabství La Roche. Díky ideální poloze na obchodní cestě mezi Namurem a Lucemburkem se Marche rychle vyvinula v město a ve 13. století získala výsadní listinu. Na konci téhož století již měla systém hradeb se dvěma branami, několika strážními věžemi a donjonem. Uvnitř hradeb bylo prosperující tržiště a působilo zde několik církevních institucí, jako např. karmelitánský klášter, založený roku 1473.

Od 16. století

Když roku 1555 Filip II. Španělský zdědil říši svého otce Karla V., došlo ke značnému omezení svobod španělských Sedmnácti provincií v Nizozemí, což mělo za následek osmdesátiletou válku.

Kostel sv. Rimagila

V reakci na gentskou pacifikaci (dohodu generálních stavů nizozemských provincií o spojenectví proti španělské nadvládě) podepsal v Marche-en-Famenne roku 1577 poloviční bratr Filipa II. don Juan de Austria „věčný edikt“, ve kterém přistoupil na odchod španělských vojsk a přiznal zemi většinu svobod kromě svobody náboženství. Válka však znovu propukla a don Juan zemřel o rok později blízko Namuru.

V 17. století byla na nařízení Ludvíka XIV. zbourána velká část opevnění. O století později do města vstoupila francouzská revoluční vojska a zrušila klášter. Dnes Marche-en-Famenne se svými školami, lehkým průmyslem, vojenským komplexem a turistickými atrakcemi funguje jako centrum pro své okolí.

Zajímavosti

  • Ve městě se nachází několik zajímavých budov, jako např. gotický kostel svatého Rimagila z 15. století nebo budova bývalého karmelitánského kláštera.
  • Město má několik muzeí, včetně muzea krajky, které sídlí v jednom z posledních zbytků středověkých městských hradeb a připomíná stovky krajkářů, kteří žili v oblasti Marche v 18. století.
  • Muzeum Famenne se zabývá historií a uměním této oblasti.
Letecký snímek města

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Marche-en-Famenne na anglické Wikipedii.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.