Malvína Schalková

Malvína Schalková nebo též Malva Schalek (18. února 1882 Praha[1] – po 18. květnu 1944, koncentrační tábor Osvětim) byla česko-rakouská židovská malířka z Prahy.

Malvína Schalková
Narození18. února 1882
Praha
Rakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí24. března 1945 (ve věku 63 let) nebo 18. května 1944 (ve věku 62 let)
koncentrační tábor Osvětim
Německá říše Německá říše
BydlištěPraha II
Povolánímalířka, kreslířka a grafička
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Narodila se v německy mluvící židovské intelektuální rodině v Praze.

Její neteří byla Lisa Fittko. Malvína navštěvovala školu v Praze a ve Vrchlabí, poté začala studovat umění na dívčí akademii v Mnichově, a poté pokračovala v soukromých hodinách ve Vídni, kde zůstala a věnovala se malbě ve studiu přímo nad Divadlem na Vídeňce (Theater an der Wien).

V červenci 1938 byla nucena uprchnout před nacistickou perzekucí a všechny její obrazy musely zůstat na místě. Později bylo nalezeno pouze asi 30 prací z tohoto období, z nichž dvě se nacházely ve vídeňském Historickém muzeu. Jeden z nich byl vrácen Malvíniným příbuzným na základě rozhodnutí Vídeňské restituční komise z roku v roce 2006 v rámci reparace.[2] Jedalo se o olejomalbu, portrét herce Maxe Pallenberga v téměř životní velikosti.

Malvína Schalková byla v únoru 1942 deportována do koncentračního tábora Terezín. Zde vytvořila více než 100 kreseb a akvarelů, zachycující výjevy ze života v táboře. Protože odmítla portrétovat jednoho z lékařů spolupracujícího s nacisty, byla v květnu 1944 deportována do Osvětimi,[3] kde byla následně zavražděna.

Malva Schalek zmeřela neprovdaná a bezdětná.[2]

Dílo

Její práce, zejména její kresby z Terezína, se vyznačují střízlivým realismem. Ředitel Uměleckého muzea v Baltimoru Tom L. Freudenheim v roce 1978 kresby popsal jako „snad to nejlepší a nejúplnější umělecké dílo, které přežilo holokaust“. Nalezení kreseb po osvobození tábora bylo jako zázrak. Dnes je většina z nich v umělecké sbírce Domu bojovníků ghetta v kibuci Lochamej ha-Geta'ot v Izraeli.

Odkazy

Literatura

  • Ilka Wonschik: „Es war wohl ein anderer Stern, auf dem wir lebten …“ Künstlerinnen in Theresienstadt. Hentrich & Hentrich, Berlín 2014, ISBN 978-3-95565-026-1.
  • Achter Bericht des amtsführenden Stadtrates für Kultur und Wissenschaft über die gemäß dem Gemeinderatsbeschluss vom 29. April 1999 erfolgte Übereignung von Kunst- und Kulturgegenständen aus den Sammlungen der Museen der Stadt Wien sowie der Wienbibliothek im Rathaus. (Restitutionsbericht, 2007). Wien 2008. – Celý text online (PDF; 1.2 MB).

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Malva Schalek na německé Wikipedii.

  1. Matriční záznam o narození Archivováno 15. 7. 2020 na Wayback Machinežidovské náboženské obce v Praze
  2. Achter Bericht, S. 95.
  3. Achter Bericht, S. 91.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.