Makaturing

Makaturing je aktivní sopka na filipínském ostrově Mindanao. Je vysoká 1 908 m a jedná se o stratovulkán. V současnosti je nečinná, přičemž poslední erupce proběhla roku 1882.[1][2]

Makaturing
Vrchol1 908 m n. m.
Izolace14 km → Latukan
Poloha
SvětadílAsie
StátFilipíny Filipíny
Souřadnice7°39′ s. š., 124°19′ v. d.
Makaturing
Typstratovulkán
Erupce1882
Horninačedič
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Filipíny jsou součástí Ohnivého kruhu, zlomové linie vícero tektonických desek, obklopující v délce 40 tisíc kilometrů téměř celý Tichý oceán. Na Filipínách se stýkají dvě tektonické desky: eurasijská a filipínská. Filipínská deska, se jakožto těžší oceánská noří pod euroasijskou rychlostí 84 mm za rok. Tím zde v zemské kůře dochází k obrovskému napětí a to se uvolňuje tektonickou činností v podobě zemětřesení. Subdukující filipínská deska dále klesá a zhruba ve hloubce 65–130 km dochází k jejímu tavení, čímž se z ní uvolňují plyny a vodní pára. Vzniklé magma, obohacené těmito plyny poté díky své nižší hustotě stoupá k povrchu, kde tvoří a pohání řetězce sopek. V důsledku přítomnosti plynné složky se sopečná činnost často projevuje explozivními, někdy i velmi mohutnými erupcemi.

Průměr základny hory, tvořené převážně čedičem, činní 29 km. Je součástí řetězce sopek, zvaný Centrální mindanaoský oblouk.

Někteří američtí vědci se domnívají, že některé erupce, přisuzované Makaturingu, ve skutečnosti proběhly na 20 km vzdálené sopce Ragang.

Letecká havárie

18. května 1947 se na svah sopky zřítilo letadlo Douglas C-47 Skytrain. Zahynul generál Edwin Andrews s dalšími 16 lidmi na palubě. O 9 let později byla na jeho počest pojmenována letecká základna na Filipínách.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Makaturing na anglické Wikipedii.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.