Makak tonkeánský

Makak tonkeánský (Macaca tonkeana) je druh opice z čeledi kočkodanovití (Cercopithecidae) a rodu makak (Macaca). Druh, který je dle Mezinárodního svazu ochrany přírody zranitelný, popsal Friedrich Albrecht Anton Meyer v roce 1899.[2] Makak tonkeánský se vyskytuje především v centrální části ostrova Sulawesi (Celebes). Nejsou známy žádné poddruhy.

Makak tonkeánský
Makak tonkeánský
Stupeň ohrožení podle IUCN

zranitelný[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádprimáti (Primates)
Čeleďkočkodanovití (Cercopithecidae)
Rodmakak (Macaca)
Binomické jméno
Macaca tonkeana
Meyer, 1899
Rozšíření makaka tonkeánského (modře)
Rozšíření makaka tonkeánského (modře)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Výskyt

Makak tonkeánský je asijský druh. Vyskytuje se v Indonésii, hlavní oblast výskytu je v centrálním Sulawesi, lze ho také najít v souostroví Togian.[3] K životu dává přednost tropickým deštným lesům až do výšky 2000 m n. m. Jeho populace se mohou krýt s druhy Macaca maura a Macaca hecki, dochází pak někdy ke křížení mezi těmito druhy.[4]

Popis a chování

Makak tonkeánský měří 42–68 cm, samec váží kolem 14,9 kg, samice jsou lehčí, jejich hmotnost se odhaduje na 9 kg; u těchto makaků je tedy vyvinut pohlavní dimorfismus. Ocas bývá krátký, měří 3–6 cm. Srst je černá, světlejší na tvářích a zadní části.[4] Na rozdíl od příbuzného makaka tmavého (Macaca maura) se liší menší chocholkou na hlavě a méně vyvinutými lícními kostmi.[5] Potrava je převážně rostlinná (listy, ovoce, květy), makakové tonkeánští však pojídají i bezobratlé, především hmyz. Tlupa se skládá z 10 až 30 jedinců, den tráví především na stromech, ale pohybují se i po zemi.[4] Rozmnožování může probíhat celoročně, po 6 měsících březosti se samici narodí jedno mládě. Pohlavní dospělosti je u samců dosaženo zhruba v 5 letech, u samic kolem 3 let.[6]

Ohrožení

Makak tonkeánský je dle Mezinárodního svazu ochrany přírody zranitelný druh a jeho populace klesá, hustota osídlení je 3–5 opic na km2. Ztrátu populace způsobuje převážně zabíjení těchto opic, protože jsou považovány za škůdce, ale také lov pro maso a ničení přirozeného prostředí (rozšiřování kakaovníkových a palmových plantáží).

Makak tonkeánský se vyskytuje v několika chráněných oblastech a je zapsán na seznam CITES II.[7]

Odkazy

Reference

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-22]
  2. KOŘÍNEK, Milan. makak tonkeánský [online]. Biolib.cz [cit. 2015-11-20]. Dostupné online.
  3. El Macaco de Togian [online]. Damisela.com [cit. 2015-11-20]. Dostupné online. (španělština)
  4. Tonkean macaque (Macaca tonkeana) [online]. Arkive.org [cit. 2015-11-20]. Dostupné online.
  5. Тонкский макак (мартышковые): ареал обитания, размеры, внешний вид [online]. ProstoZOO (Клички животных) [cit. 2015-11-20]. Dostupné online. (ruština)
  6. Macaque de Tonkean [online]. Animaux.org, 2008 [cit. 2015-11-20]. Dostupné online. (francouzština)
  7. Macaca tonkeana [online]. IUCN Red List of The Threatened Species [cit. 2015-11-21]. Dostupné online. (angličtina)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.