Maďarská řeckokatolická církev

Maďarská řeckokatolická církev je jedna z východních katolických církví byzantského ritu.

Původ řeckokatolíků v Maďarsku je různorodý. Část pochází z původně pravoslavných obyvatelů, kteří se sem přistěhovali zejména v 15. a 16. století. Byli to Rusíni, Slováci, Srbové a Řekové. V 18. století se někteří protestanti stali katolíky byzantského obřadu. Když se tyto skupiny pomaďarštily, začaly žádat o používání maďarského jazyka v  iturgii.

Dne 8. června 1912 byla vytvořená eparchie Hajdúdorog. Biskup nejprve sídlil v Debrecíne a potom v Nyíregyházi. Dne 4. června 1924 byl z 21 farností původně patřících k Prešovské eparchii vytvořený apoštolský exarchát v Miskolci. V těchto farnostech se jako bohoslužebný jazyk používala církevní slovanština, jelikož věřící byli slovanského původu (Rusíni a Slováci), ale dnes už se většina asimilovala a převládá maďarština. Dne 5. března 2011 papež Benedikt XVI. do exarchátu začlenil dalších 29 farností, které předtím patřily do Hajdudorožské eparchie.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Maďarská gréckokatolícka cirkev na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.