Typ internetového média

Typ internetového média[1], původně označovaný jako typ MIME podle MIME (Multipurpose Internet Mail Extensions, česky „víceúčelová rozšíření internetové pošty“) a někdy také Content-type podle hlavičky některých protokolů, jejíž hodnotou je právě takový typ, je dvoudílný identifikátor formátu souboru na Internetu. Identifikátory byly původně definovány v RFC 2046 pro použití v e-mailových zprávách posílaných přes SMTP, jejich použití však expandovalo i do jiných protokolů, například HTTP, RTP nebo SIP.

Typ média je složen nejméně ze dvou částí: typu, podtypu a jednoho čí více nepovinných parametrů. Například podtypy typu text (textová data) mají nepovinný parametr charset, který lze uvést pro informaci o kódování znaků. Podtypy typu multipart (data složená z více částí) často definují parametr boundary popisující znakovou sekvenci ohraničující jednotlivé části dat.

Typy a podtypy, které začínají x., jsou nestandardní[2] (nejsou registrovány organizací IANA). Podtypy začínající vnd. jsou specifické pro konkrétního tvůrce (dodavatele). Podtypy v osobním stromě začínají prs..[3]

MIME je zkratka pro Multipurpose Internet Mail Extensions, specifikaci pro formátování ne-ASCII zpráv do podoby, aby mohly být posílány přes Internet. Mnoho e-mailových klientů nyní MIME podporuje, mohou tak posílat grafiku, zvukové soubory a videosoubory přes internetový poštovní systém.

Existuje mnoho předdefinovaých typů MIME, například pro grafické soubory GIF nebo postscriptové soubory. Lze si také nadefinovat své vlastní typy MIME.

Kromě e-mailových aplikací je mnoho typů MIME podporováno také webovými prohlížeči. To umožňuje zajistit, aby prohlížeče zobrazovaly nebo zpracovávaly soubory, které nejsou ve formátu HTML.

Technologie MIME byla definována v roce 1992 v Internet Engineering Task Force (IETF). Nová verze, nazvaná S/MIME, podporuje šifrované zprávy.

Některé často používané typy médií

IANA spravuje registr typů médií a kódování znaků - a zveřejňuje také jejich seznam. Některé významné typy jsou uvedeny níže:

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Internet media type na anglické Wikipedii.

  1. Internet Media Type registration, consistency of use [online]. W3C, 2002-06-03 [cit. 2006-11-29]. Dostupné online.
  2. Freed, N. and Borenstein, N. RFC 2045 - Multipurpose Internet Mail Extensions (MIME) Part One: Format of Internet Message Bodies [online]. IETF, November 1996 [cit. 2006-11-29]. Dostupné online.
  3. Freed, N.; Klensin, J.. RFC 4288 - Media Type Specifications and Registration Procedures [online]. IETF, December 2005 [cit. 2008-06-14]. Dostupné online.
  4. http://tools.ietf.org/html/rfc2046
  5. http://www.w3.org/Protocols/rfc2616/rfc2616-sec7.html#sec7.2.1
  6. Archivovaná kopie. www.iana.org [online]. [cit. 2010-07-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-05-23.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.