Měrnice

Měrnice (Ballota) je rod rostlin z čeledi hluchavkovitých, rozšířený v mírných a subtropických oblastech Evropy, od Makaronésie po jihozápadní Asii a Kavkaz. Zahrnuje po taxonomických revizích 19 druhů[1], typovým druhem je měrnice černá (Ballota nigra).[2]

Měrnice
Měrnice černá (Ballota nigra)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleďhluchavkovité (Lamiaceae)
PodčeleďLamioideae
Rodměrnice (Ballota)
L., 1753
Druhy rostoucí v ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Taxonomie

Rod patří do podčeledi Lamioideae a tribu Marrubieae, jeho nejblíže příbuznými rody jsou molučenka (Molucella) a jablečník (Marrubium), kam byli někteří jeho zástupci v minulosti též řazeni. V původním pojetí s více než 30 druhy se rod ve fylogenetickém zkoumání ukázal jako nemonofyletický[3], a více než třetina jeho druhů byla přesunuta jinam: nejvíce do rodu Pseudodictamnus, jako např. jediný jihoafrický zástupce Ballota africana (Pseudodictamnus africanus) nebo středomořská měrnice vlnatá (Ballota acetobulbosa, resp. Pseudodictamnus acetobulbosus)[4], dva specifické druhy pak do rodu Acanthoprasium (alpský keřík Ballota frutescens a kyperský endemit Ballota integrifolia).[5] Různé zdroje však dosud uvádí rod měrnice v původním rozsahu, a to včetně databáze Plant List.[6]

Popis

Vytrvalé byliny nebo polokeře, obvykle chlupaté, s přímými nebo vystoupavými, vzácně též poléhavými lodyhami a krátkým vícehlavým oddenkem. Listy jsou křižmostojné, řapíkaté, celistvé, na okajích zubaté. Oboupohlavné květy jsou uspořádány v listeny podepřených řídkých či hustých lichopřeslenech, které dále skládají větvenou latu. Jednotlivé květy vyrůstají z úžlabí čárkovitých, někdy špičatě pichlavých listenců. Kalich je pravidelný, zvonkovitý nebo široce nálevkovitý, s pěti cípy, koruna dvoupyská, fialová nebo bílá. Tyčinky za zralosti z koruny vyčnívají. Květy jsou opylovány hmyzem, plody jsou obvejcovité až eliptické tvrdky.[1][7][8]

Ekologie a rozšíření

Areál rozšíření rodu sahá od ostrovů Makaronésie přes Středomoří po Kavkaz, Arabský poloostrov a Írán, nejvíce druhů roste v Malé Asii. Největší areál má měrnice černá, která roste ve většině Evropy včetně Britských ostrovů a jižní Skandinávie; rozšířena byla i do Jižní Ameriky nebo na Nový Zéland. Obvykle vyrůstají na suchých travnatých a křovinatých pláních, na svazích s nezapojenou vegetací, na mezích podél cest, v lemech křovin, také na narušených a ruderálních stanovištích (skládky, neudržované zahrady, zbořeniště) a v okolí lidských sídel, obvykle na místech s vyšším obsahem dusíku.[8][9]

Galerie

Reference

  1. Ballota L. | Plants of the World Online | Kew Science. Plants of the World Online [online]. [cit. 2020-01-08]. Dostupné online.
  2. Tropicos | Name - Pseudodictamnus Boehm.. www.tropicos.org [online]. [cit. 2020-01-08]. Dostupné online.
  3. SCHEEN, Anne-Cathrine; BENDIKSBY, Mika; RYDING, Olof. Molecular Phylogenetics, Character Evolution, and Suprageneric Classification of Lamioideae (Lamiaceae) 1. Annals of the Missouri Botanical Garden. 2010-06, roč. 97, čís. 2, s. 191–217. Dostupné online [cit. 2020-01-08]. ISSN 0026-6493. DOI 10.3417/2007174. (anglicky)
  4. Pseudodictamnus Fabr. | Plants of the World Online | Kew Science. Plants of the World Online [online]. [cit. 2020-01-08]. Dostupné online.
  5. Acanthoprasium (Benth.) Spach | Plants of the World Online | Kew Science. Plants of the World Online [online]. [cit. 2020-01-08]. Dostupné online.
  6. Search results — The Plant List. www.theplantlist.org [online]. [cit. 2020-01-08]. Dostupné online.
  7. Štěpánková J. (2000): Ballota L. – měrnice. – In: Slavík B., Chrtek J. jun. & Štěpánková J. (eds), Květena České republiky 6, p. 612–614, Academia, Praha.
  8. BALLOTA PSEUDODICTAMNUS (L.) Bentham – měrnice / balota | BOTANY.cz [online]. [cit. 2020-01-08]. Dostupné online.
  9. BALLOTA NIGRA L. – měrnice černá / balota čierna | BOTANY.cz [online]. [cit. 2020-01-08]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.