Lupenopórka červenožlutá

Lupenopórka červenožlutá (Phylloporus pelletieri, syn. Xerocomus pelletieri, Phylloporus rodoxanthus sensu auct. europ.) je nepříliš častá jedlá houba z čeledi hřibovitých. Na rozdíl od většiny druhů této čeledi má hymenofor tvořený lupeny.

Lupenopórka červenožlutá
Stupeň ohrožení podle IUCN

málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšehouby (Fungi)
Odděleníhouby stopkovýtrusné (Basidiomycota)
PododděleníAgaricomycotina
TřídaAgaricomycetes
Řádhřibotvaré (Boletales)
Čeleďhřibovité (Boletaceae)
RodLupenopórka (Phylloporus)
Binomické jméno
Phylloporus pelletieri
(Lév.) Quél.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Plodnice rostou ze země.

Masitý, jemně plstnatý klobouk s podvinutým okrajem, široký 2–10 cm je u mladých plodnic vyklenutý až polokulovitý, v dospělosti a stáří téměř plochý, nepravidelný, někdy zprohýbaný. Zbarven je červenavě až purpurově hnědě, někdy šedohnědě, později a pomačkáním přechází až do olivově hnědé.

Třeň (3–10 cm vysoký, 0,5–2 cm tlustý) je zhruba válcovitý, často excentrický, příp. zahnutý, dolů ztenčený. Barva podkladu je žlutá, červenohnědě až fialovohnědě jemně vločkatá nebo rýhovaná.

Hymenofor je tvořen tlustými, poměrně řídkými a na třeň trochu sbíhajícími nepravidelnými lupeny jasně žluté barvy, která stářím tmavne. Lupeny jsou dost široké, se zprohýbaným ostřím, nápadné častými příčnými propojkami a větvením.

Dužnina je žluté barvy, bez nápadné chuti nebo vůně. Na řezu nemění barvu.

Výskyt

Plodnice lupenopórky červenožluté se vyskytují poměrně vzácně, jednotlivě, zhruba od června do října, v listnatých, smíšených i jehličnatých lesích, zejména v bučinách, doubravách a smrčinách, spíše na kyselých půdách. S oblibou pod duby nebo borovicemi, přo okraji lesních cest, na světlinách mezi trávou, na stěnách lesních příkopů atp. Upřednostňuje pahorkatiny.

Užití

Lupenopórka červenožlutá je jedlá, poměrně nekvalitní houba. Kvůli vzácnému výskytu není vhodná ke sběru.

Ochrana

Je vhodné houbu nesbírat a na naleziště upozornit fotografií a informací o lokalitě zaslanými např. České mykologické společnosti na Facebook, členu blízkého mykologického kroužku atp.

Podobné druhy

Na první pohled se může podobat některým druhům tzv. suchohřibů (rod Xerocomus), např. hřibu plstnatému (Boletus subtomentosus). Tyto suchohřiby se však jasně odlišují hymneoforem tvořeným rourkami, nikoli lupeny.

Zajímavost

Původně byla popsána jako Agaricus pelletieri, později byla považována za čechratku (Paxillus) či strmělku (Clitocybe).

Odkazy

Reference

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-24]

Literatura

  • HAGARA, Ladislav; ANTONÍN, Vladimír; BAIER, Jiří. Velký atlas hub. Praha: Ottovo nakladatelství, 2006. ISBN 978-80-7360-334-2.
  • ŠUTARA, Josef; MIKŠÍK, Michal; JANDA, Václav. Hřibovité houby. Praha: Academia, 2009. 294 s. ISBN 978-80-200-1717-8.
  • KOTLABA, František; ANTONÍN, Vladimír. Houby, česká encyklopedie. Praha: Reader's digest Výběr, 2003. ISBN 80-86196-71-2.
  • SVRČEK, Mirko a VANČURA, Bohumil. Houby. Praha: Artia, 1978, s. 99.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.