Lufa

Lufa (Luffa, z arabského لوف) je rod tropických popínavých rostlin z čeledi tykvovité. Má celkem osm druhů a je společně s rodem Citrullus (vodní meloun) zařazen do tribu Benincaseae. Nezralé plody druhů lufa ostrohranná (Luffa acutangula) a lufa válcovitá (Luffa aegyptiaca neboli Luffa cylindrica) se v Asii a Africe často používají jako zelenina. Z dozrálých plodů lufy válcovité se vyrábějí přírodní houby, jimiž se čistí jak znečištěné povrchy, tak i lidská pokožka.

Lufa
Luffa aegyptiaca
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádtykvotvaré (Cucurbitales)
Čeleďtykvovité (Cucurbitaceae)
Rodlufa (Luffa)
Mill., 1754
Druhy

a další

Některá data mohou pocházet z datové položky.

Paraguayský dům z lufy

Německo-francouzský dokument vysílaný 1/11/2016 na ČT2: V Paraguay roste tato rostlina planě. V roce 1995 vzniklo ve vesnici Repatriación družstvo pěstitelek lufy, které založila Elsa Zaldívarová, absolventka komunikačních a mediálních studií. Družstvo vyrábí z lufy barvené přírodní mycí houby a drobné dekorativní předměty. Zaldívarová spolu s dalšími spolupracovníky vyvinula nový, levný stavební materiál, který se vyrábí z odpadu ze zpracované lufy a z recyklovaného plastu. Z tohoto stavebního materiálu pak tým navrhl a realizoval stavbu jednoduchých domů pro nejchudší vrstvy obyvatelstva. Kromě řešení této, v Paraguayi velmi palčivé, sociální otázky je dalším nezanedbatelným přínosem nové technologie také ochrana životního prostředí, neboť zpracování lufy a recyklace plastů významně přispěje k ochraně rychle mizejících paraguayských lesů. Projekt využití alternativního a levného stavebního materiálu z lufy v boji proti chudobě získal i mezinárodní ocenění.


Galerie

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.