Lobnor

Lobnor nebo také Lob-nor, Lop nor, Lop nur (ujgursky لوپنۇر, transliterace [Lopnur], mongolsky Лоб нуур [Lob núr], čínsky 罗布泊, pinyin Luōbùbó, český přepis Luo-pu-po) je bezodtoké jezero ve východní části Tarimské propadliny v autonomní oblasti Sin-ťiang v západní Číně. Leží v nadmořské výšce 780 m. Maximální rozloha současného Lobnoru je 3000 km². Je 100 km dlouhé při průměrné hloubce 1 m.

Lobnor
Lobnor z ISS (2011)
Poloha
SvětadílAsie
StátČína Čína
Autonomní oblastSin-ťiang
Autonomní krajBajangolyn
OkresJü-li
Zeměpisné souřadnice40°30′ s. š., 90°30′ v. d.
Rozměry
Rozloha3000 km²
Délka100 km
Max. hloubka1 m
Ostatní
Nadm. výška780 m n. m.
Přítok vodyTarim-che, Končedarja
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pobřeží

Je obklopeno bahnitými slanisky a bažinami. V obdobích s malým množstvím vody se rozpadá na více částí nebo vysychá a pokrývá se vrstvou soli.

Vodní režim

Poloha, rozměry, tvar a stupeň slanosti vody v jezeře se silně mění. To je způsobeno především změnami průtoku vody a změnou polohy ramen řek ústících do jezera (Tarim a Končedarja). Jezero zamrzá od listopadu do března. Převážná část zamrzá až ke dnu.

Historie

V 9. a 10. století dosahovalo jezero rozlohy 14 000 km². Vzrůst zavlažovaného území v povodí řeky Tarim způsobil zmenšení jejího průtoku. V některých letech (v důsledku změn polohy koryta) řeka Tarim nedotéká do Lobnoru, odklání se na jih, spojuje se s řekou Čerčen a naplňuje jezero Karakošun (objeveno N. M. Prževalským v době vysokého stavu vodní hladiny v roce 1876), které leží 100 až 150 km na jihozápad od současného Lobnoru a je pokryté rozsáhlými rákosovými porosty. Studium Lobnoru vedlo k vyřešení záhady bludných řek a jezer centrální Asie.

Literatura

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.