Liptovská Porúbka

Liptovská Porúbka (maďarsky Kisporuba) je obec na Slovensku v okrese Liptovský Mikuláš. Obec se nachází ve jihovýchodní části Liptovské kotliny v nadmořské výšce 658 m v blízkosti Liptovského Hrádku.

Liptovská Porúbka
Pohled na obec

znak
Poloha
Souřadnice49°1′49″ s. š., 19°44′4″ v. d.
Nadmořská výška659 m n. m.
StátSlovensko Slovensko
KrajŽilinský
OkresLiptovský Mikuláš
Tradiční regionLiptov
Liptovská Porúbka
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha42,16 km²[1]
Počet obyvatel1 171 (31.12.2016)
Hustota zalidnění27,8 obyv./km²
Správa
Statusobec
StarostaJana Gazdičová[2]
Vznik1377 (první písemná zmínka)
Oficiální webwww.liptovskaporubka.sk
Telefonní předvolba044
PSČ033 01 (pošta Liptovský Hrádok 1)
Označení vozidelLM
NUTS558281
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

První písemná zmínka o obci je v listině z 29. června 1377. Je zde zmíněna jako possessio (sídliště, obec) Crisonporuba (Križanova Poruba).

Od 16. století se pro obec používá název Porubka, aby se odlišila od Závažné Poruby, která patřila stejnému zemanovi.

Narodil se zde komunistický politik Jozef Lenárt, ekonom a politik Hvezdoň Kočtúch a prozaik Ferdinand Gabaj.

Turistika

Liptovská Porúbka leží v ideální poloze k podniknutí turistických výprav a výletů do okolních kopců Nízkých Tater. Je zde vybudována ubytovací infrastruktura v podobě resortu Liptovia, která nabízí nadstandardní horské domy i ke krátkodobému pronájmu. Mimoto se v obci nachází i několik dalších, menších, komerčních možností ubytování. Jako nejznámější cíl pro turistku se jeví vrchol Slemä (1514 m n. m.). Je to zalesněný skalnatý vrch s troskami dopravního letadla ze 2. světové války. Místo neštěstí je upraveno pietní deskou a vrcholovou knihou. Nachází se tu i informační tabule se jmény padlých. Každoroční oficiální akce výstupu na Slemä se koná na konci srpna k uctění výročí Slovenského národního povstání.  

Z Liptovské Porúbky se dá podniknout i řada dalších výšlapů jak do okolních kopců, tak na túry ve Vysokých Tatrách. Nedaleké městečko Liptovský Hrádok (vzdálené cca 2 km) poskytuje přímé vlakové i autobusové spojení do Popradu, či stanice Štrba.

Odkazy

Reference

  1. Registre obnovenej evidencie pozemkov [PDF 883 kB]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky, 2014-07-22 [cit. 2017-12-10]. S. 1. Dostupné online. (slovensky)
  2. Seznam zvolených starostů obcí, městských částí a primátorů měst ve volbách do orgánů samosprávy obcí [online]. Bratislava: Štatistický úrad Slovenskej republiky, rev. 2014-11-16. Jana Gazdičová je v seznamu. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.