Libeňský ostrov

Libeňský ostrov je poloostrov připojený ke břehům Libně. Dříve to byl skutečný ostrov, největší ze skupiny asi deseti ostrůvků mezi Libní a Holešovicemi.

Libeňský ostrov a přístav na plánu Libně z roku 1879, doplněném začátkem 20. století
Severní špice Libeňského ostrova
Cyklotrasy vedoucí skrze Libeňský ostrov
 A2Libeňský mostThomayerovy sady

Popis a historie

Dnešní podoba tohoto území je výsledkem regulace z let 19271928. Tehdy byl vybudován Libeňský most a upraven Libeňský přístav. Koryto Vltavy bylo v místech holešovického meandru přeloženo k západu (k Holešovicům) a zkráceno asi o 1100 metrů.

Libeňský ostrov byl spojen s libeňským břehem a původní koryto Vltavy se stalo slepým ramenem. Úzká západní kosa oddělující toto rameno od hlavního toku řeky (někdy označovaná jako Maninský ostrov) vznikla uměle v místě původního koryta. Je zastavěna hlavně různými skladišti.

V příčném řezu tokem Vltavy, vedeném na sever od Libeňského mostu od východu k západu, je možné sledovat historii terénních úprav:

  • zasypaný východní bazén libeňského přístavu na západ od Voctářovy ulice (postaven 1896, zanikl asi 1928)
  • západní bazén libeňského přístavu (postaven 1896)
  • někdejší pravé rameno Vltavy (zaslepeno asi 1928)
  • někdejší levé rameno Vltavy (zaslepeno asi 1928)
  • uměle přeložený tok Vltavy (přeložen asi 1928)
  • bazén holešovického přístavu (postaven 1892–1894)

Již od roku 1927 je Libeňský ostrov využíván k rekreaci. V letech 1926–1934 měl Eduard Štorch v severní části ostrova pronajatý pozemek, který si vyhlédl již začátkem 20. let, a ve skautském duchu zde provozoval svůj výchovný projekt Dětská farma. Sídlí zde dvě organizace Českého zahrádkářského svazu,[1] dále oddíly vodáků, vodního motorismu, Junák, tenisový a volejbalový oddíl, Dům dětí a mládeže a další obdobné organizace. Pod protipovodňovou zdí je umístěna legendární hospůdka U Budyho, kterou provozuje Petr Placák.[2] Přes ostrov vede páteřní cyklotrasa A2.

V roce 2002 byl ostrov zasažen povodněmi a většina staveb poničena. Poté zde byl vybudovaný protipovodňový systém, který vedle zdi zahrnuje i vrata uzavírající vjezd do Libeňského přístavu. Ta jsou umístěna u ústí řeky Rokytka do mrtvého ramene Vltavy v Thomayerových sadech.

Na Libeňský ostrov 90. let, zejména do zdejší hospůdky U Budyho, je zasazen děj filmové komedie U mě dobrý na motivy povídek Petra Šabacha, kterou podle scénáře Petra Jarchovského natočil v roce 2008 Jan Hřebejk.

Další názvy

  • Veliký ostrov

Odkazy

Reference

Literatura

  • Marek Lašťovka, Václav Ledvinka a kol.: Pražský uličník: encyklopedie názvů pražských veřejných prostranství. Praha: Libri, 1997 (1. díl, A–N) a 1998 (2. díl, O–Ž), ISBN 80-85983-23-0 (soubor).

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.