Letiště Letňany

Letiště Praha Letňany je veřejné vnitrostátní a neveřejné mezinárodní letiště. Leží na katastru městské části Praha 18 Letňany a svou východní hranicí přiléhá k městské části Praha 19 Kbely. Po dlouhé době, kdy nebyla jistá jeho další existence, ho v prosinci 2007 získala do majetku britská investiční společnost Sky Invest Technology Ltd., která jasně deklarovala, že letiště hodlá i nadále udržet jako letiště pro všeobecné letectví. Od roku 2009 do letiště jeho majitel investuje, tak aby došlo ke zvýšení bezpečnosti letového provozu a současně snížení negativních dopadů na jeho okolí (zejména snížení hlukové zátěže). V současnosti se jedná o jediné letiště v Praze (i bývalém Československu), kam vede metro, které tak zajišťuje nejkomfortnější a nejrychlejší možnou dopravu do centra města. Letiště samotné bylo známé i díky přítomnosti kolonie sysla obecného, který se zde objevil v první polovině devadesátých let. Podle zpráv z roku 2019 zde byl poslední exemplář pozorován v dubnu 2018 a kolonie tak nejspíše vyhynula.

Letiště Letňany
Letiště Praha Letňany s.r.o
Základní informace
Typ letištěveřejné vnitrostátní/
neveřejné mezinárodní
civilní
ProvozovatelLetiště Praha Letňany s.r.o.[p 1]
Nejbližší městoPraha (7 km do centra)
Kód letiště ICAOLKLT
Souřadnice50°7′53″ s. š., 14°31′32″ v. d.
Nadmořská výška912 ft / 278 m
Statistika
Pohybů32,000
Vzletové a přistávací dráhy
  • 05L/23R – tráva, 860×25 m
  • 05R/23L – tráva, 860×25 m
Odkazy
WebOficiální web a Oficiální web
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie letiště

Letiště bylo založeno v roce 1923 spolu s přesunem státní továrny na vojenská letadla LETOV z nedalekého vojenského letiště Kbely. Od roku 1927 zde přibyl Vojenský letecký ústav studijní a letiště se stalo centrem leteckého výzkumu Československa, ale i mnoha dalších evropských zemí. Probíhají zde zkoušky všech nových československých letadel, ale své první lety zde podstupují i letadla z tak exotických zemí, jakou v té době pro nás určitě bylo například Turecko. Postupně přibývají i další výrobci, v roce 1931 se opět z Kbel stěhuje továrna na letadla Aero a jako poslední přichází Praga, letecká divize koncernu ČKD. Je možné říci, že v této části Prahy se soustřeďuje vše podstatné z letectví celého Československa. Na letišti v Letňanech pracují tři ze sedmi československých leteckých továren! Ihned v sousedství na letišti v Čakovicích svá letadla staví další legenda, továrna Avia, součást koncernu Škoda, a opět v těsném sousedství, ve Kbelích, je nejvýznamnější vojenské a (až do vzniku letiště Ruzyně) civilní letiště v zemi. Všeobecný úpadek přichází po komunistickém převratu v roce 1948. Jako první končí s leteckou výrobou ČKD, továrna Aero stěhuje hlavní těžiště své činnosti do nové továrny ve Vodochodech a spolu s tím končí i samostatný vývoj a výroba celých letounů v Letovu, který se již ostatně jmenuje Rudý Letov. V šedesátých letech je nepochopitelným rozhodnutím ukončena výroba letadel v čakovické Avii a spolu s tím je zrušeno i zdejší letiště. Jediným, kdo zůstává, je Výzkumný a zkušební letecký ústav a nově přicházejí sportovní letci – Svazarmovci. Velkou ránu dostává letiště v závěru šedesátých let, kdy je v souvislosti s výstavbou sídliště Prosek výrazně zkrácena vzletová a přistávací dráha a změněna její osa, což se dlouho projevovalo nepříjemnými terénními nerovnostmi na zdejších vzletových a přistávacích drahách. V té době se také poprvé veřejně mluví o brzkém zániku letiště. Až do roku 1989 a dalšího politického převratu letiště stále méně využívá Výzkumný a zkušební letecký ústav a naopak přibývá provozu sportovních letadel. V osmdesátých letech pak určitou naději na obnovení zašlé slávy vzbuzuje přechod vlastnictví letiště na moloch státního podniku ČKD, který chce po vzoru Plzeňské Škodovky a Vítkovic zřídit vlastní podnikovou leteckou dopravu, také tyto plány ukončuje rok 1989. V polovině devadesátých let, po krachu tzv. bankovního socialismu a krachu celého holdingu ČKD, hrozí, že ve víru nových majetkových přesunů zanikne i letiště v Letňanech. V závěru roku 2007 letiště získal nový majitel, britská investiční společnost, která v roce 2009 převzala i provozování letiště. Od roku 2009 majitel letiště dohání investiční zanedbanost, která se zde za více než šedesát let nashromáždila. Bylo opraveno poškozené oplocení letiště, zrekonstruována požární nádrž (více než třicet let zasypaná[zdroj?]) a rekonstrukcí prošla také vzletová a přistávací dráha 05L/23R.

Žil zde chráněný sysel obecný, travnatá plocha letiště byla k 1. červnu 2005 vyhlášena jako národní přírodní památka Letiště Letňany.

Současnost

V provozu jsou zde dvě paralelní vzletové a přistávací dráhy a plocha pro vrtulníky.

V současné době letiště kromě svého primárního účelu – provozu letadel všeobecného letectví – umožňuje celou řadu možností dalšího vyžití. Kromě leteckých škol je zde také modelářské letiště.

Koncerty v Letňanech

Od roku 2015 je plocha letiště využívána také pro koncertní akce. Jako první interpret zde vystoupila skupina Kabát v roce 2015. Mezi největší zahraniční hvězdy, které zde vystoupili byli např. The Rolling Stones, AC/DC nebo Metallica.

Datum Interpret Koncertní turné Počet diváků
23. května 2015 Kabát Open Air Turné 2015 25 000
12. září 2015 Daniel Landa Velekoncert 40 000
22. května 2016 AC/DC Rock or Bust World Tour 60 000
11. června 2017 Linkin Park One More Light World Tour/Aerodrome Festival -
4. července 2017 Guns N' Roses Not In This Lifetime... Tour 50 000
19. července 2017 Robbie Williams The Heavy Entertainment Show Tour 30 000
13. června 2018 Ozzy Osbourne No More Tours II/Prague Rocks 35 000
20. června 2018 Iron Maiden Legacy of the Beast World Tour 30 000
4. července 2018 The Rolling Stones No Filter Tour 65 000
26. května 2019 Muse Simulation Theory World Tour -
7. července 2019 Ed Sheeran Divide World Tour 40 000
8. července 2019 40 000
18. srpna 2019 Metallica Worldwired Tour 70 000

Odkazy

Poznámky

  1. Jediným jednatelem Letiště Praha Letňany, s.r.o. je Robert Speychal, jediným vlastníkem společnost CODECO ASSETS MANAGEMENT LTD. registrovaná v Londýně, která byla k 31. prosinci 2014 rovněž jediným akcionářem vlastníka letiště, společnosti SIT PRAGUE, a.s.

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.