Lemur zlatý

Lemur zlatý (Hapalemur aureus) je druh lemura patřící do čeledi lemurovití denní (Lemuridae) a rodu Hapalemur. Poprvé byl spatřen v roce 1985 a dva roky později popsán. Dle Mezinárodního svazu ochrany přírody patří mezi kriticky ohrožené druhy.

Lemur zlatý
Lemur zlatý
Stupeň ohrožení podle IUCN

kriticky ohrožený druh[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Nadtřídačtyřnožci (Tetrapoda)
Třídasavci (Mammalia)
Nadřádplacentálové (Placentalia)
Řádprimáti (Primates)
PodřádStrepsirhini
Infrařádlemuři (Lemuriformes)
Čeleďlemurovití denní (Lemuridae)
RodHapalemur
Binomické jméno
Hapalemur aureus
Meier, Albignac, Peyriéras, Rumpler & Wright, 1987
Rozšíření lemura zlatého (červeně)
Rozšíření lemura zlatého (červeně)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Výskyt

Lemur zlatý je endemickým druhem ostrova Madagaskar, obývá především jeho jihovýchodní část.[2] Hustota populace je 0,21 jedinců/km2. Žije v nadmořských výškách od 600 do 1 400 m n. m.[3] K životu dává přednost lesům složeným z bambusu, který tvoří důležitou část jeho potravy.

Popis

Lemur zlatý dosahuje velikosti kočky, měří na délku zhruba 26 až 45 cm a hmotnost se odhaduje na 1 až 2,5 kg.[4] Samci a samice jsou si navzájem podobní, u tohoto druhu není vyvinut zřetelný pohlavní dimorfismus, samice mají však obvykle zadní partie šedivější. Srst je na zádech oranžová, na břiše žlutá, zlatých odstínů dosahuje obočí, krk a tváře, obličej je černý.[5] Svým zbarvením se odlišuje od svých ostatních příbuzných. Uši jsou malé a čenich krátký. Zuby mají mimo stoliček vroubkovaný okraj; jedná se o adaptaci na stravu složenou z bambusu. Celkový zubní vzorec je I 2/2, C 1/1, PM 3/3 a 3/3 M = 36.[6]

Chování

Lemuři zlatí žijí v malých rodinných skupinách o 2–6 jedincích složených ze samce, samice a jejich potomků. Druh je aktivní přes den a za soumraku, někdy též v noci. Jedna skupina si zabírá území až 80 ha, lemur zlatý však není teritoriální.[6] Denně urazí vzdálenost o něco méně než 400 m. Pohybuje se skákáním, na rovných plochách rovněž kvadrupédní chůzí.[7] Dobu bdělosti tráví především sháněním potravy. Tu tvoří především madagaskarské bambusy, převážně druh Cephalostachium madagascariensis a jiné bambusy, například Cephalostachyum viguieri nebo Arundinaria ambositrensis, dále rovněž houbami nebo ovocem. Bambus konzumovaný lemurem zlatým obsahuje vysoké množství kyanidů. Poloopice denně zkonzumuje až ½ kg toxické potravy, obsahující dvanáctinásobnou dávku kyanidu, co by zabila ostatní savce.[4] Strávení takové potravy trvá až dvacet hodin. Způsob, jakým se lemuři vyhýbají otravě, však není znám.[6]

Rozmnožování

Lemur zlatý je monogamním druhem. Rozmnožování probíhá jednou ročně v červenci až srpnu, v tuto dobu se samcům zvětšuje objem varlat. Zhruba po 138 dnech březosti (v listopadu až prosinci v době období dešťů) samice porodí obvykle jedno mládě. Mláďata jsou prvních 10–14 dní ukrytá v hnízdě v husté vegetaci. Samice odcházejí od mláďat shánět potravy průměrně 200 minut. Odstav od mateřského mléka nastane v 6–8 měsících života mláďat, nezávislá se stávají ve třech letech. Průměrná délka života není známa.[6]

Ohrožení

Dle Mezinárodního svazu ochrany přírody je lemur zlatý hodnocen jako kriticky ohrožený druh a zapsán je rovněž na přílohu I Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin. Na světě přežívá dle průměru méně než 250 chovných dospělců a populace klesá. Nebezpečí představuje především ztráta přirozeného prostředí způsobená žďářením tropických lesů a těžbou bambusu, lokálně představuje hrozbu taktéž lov. Výskyt druhu byl potvrzen ve dvou národních parcích (Národní park Ranomafana a Národní park Miaronony), ochrana bambusových porostů by měla představovat prioritní ochranné opatření.[3]

Odkazy

Reference

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-22]
  2. HARCOURT, Caroline; THORNBACK, Jane. Lemurs of Madagascar and the Comoros: The IUCN Red Data Book. [s.l.]: Mezinárodní svaz ochrany přírody, 1990. 240 s. Dostupné online. ISBN 2880329574.
  3. Hapalemur aureus (Golden Bamboo Lemur, Golden Lemur). www.iucnredlist.org [online]. [cit. 2016-06-20]. Dostupné online.
  4. 187. Golden Bamboo Lemur. EDGE of Existence [online]. [cit. 2016-06-20]. Dostupné online.
  5. Golden bamboo lemur videos, photos and facts - Hapalemur aureus. ARKive [online]. [cit. 2016-06-20]. Dostupné online. (anglicky)
  6. KOWALSKY, Dana. Hapalemur aureus (golden bamboo lemur). Animal Diversity Web [online]. [cit. 2016-06-20]. Dostupné online.
  7. Animal Info - Golden Bamboo Lemur. www.animalinfo.org [online]. [cit. 2016-06-20]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.