Lapis lazuli
Lapis lazuli (lat., z perského لاژورد, znamená "modrý kámen") je hornina, drahý kámen, který byl ceněný již od starověku pro svoji výraznou modrou barvu. Lapis lazuli se obvykle vyskytuje jako složenina z modrého lazuritu, dále z kalcitu, sodalitu, pyritu, augitu a dalších příměsí. V hojné míře se nachází v Afghánistánu, Rusku v blízkosti jezera Bajkal[1] a v Chile. Většinou se u něj nacházejí hojná naleziště pyritu.
Lapis lazuli, známý též jako lazurit, je ve šperkařství velmi oblíbený nádherný modrý kámen. Nejkvalitnější lapis lazuli je tmavě modrý s drobnými zlatavými skvrnkami tvořenými pyritem. S trochou fantazie si můžeme kvalitní lapis představit jako tmavomodrý kámen posypaný zlatými flitry. Naopak v méně kvalitním lapisu jsou zřetelně viditelné žilky bílého vápence. Obecně lze tedy říci, že čím je lapis lazuli tmavší a obsahuje viditelná zrnka pyritu, která na slunci zlatě září, tím je také kvalitnější, vzácnější a dražší.
V Chile je lapis lazuli považován za národní kámen.
Z mytologického hlediska je lapis považován za velmi mocný kámen. Některé báje dokonce tvrdí, že byl využíván při tradičních šamanských a čarodějnických rituálech. Lapis měl být schopen nasát měsíční energii a svému nositeli pak dodávat výraznou energii.
Bez zajímavosti ani není samotný název lapis lazuli, který dal inspiraci a základ pro vznik mnoha dnes mezinárodně používaných slov. Například mezinárodně známé slov "azur, azurový, azory, apod.", má vyjadřovat barevnou modrost. Vzniklo francouzským zkomolením slova "lazuli" majícího původ právě u lapisu lazuli, kdy francouzština odtrhla první písmenko L jako člen a zbytek pokřivila do dnes mezinárodně známého slova. Slovo lapis poté vyjadřuje výraz pro kámen a právě v něm má základ slovo lapidárium, tedy sbírka či muzeum nerostů/kamenů. Ještě zajímavější je původ slova "lapidární", které také nese prapůvod u modrého lapisu lazuli. Bylo dříve zvykem opatřovat hroby velice stručnou, ale výstižnou informací o zesnulém. Tyto informace se tesaly do kamene, kámen tedy znovu lapis. Ten kdo se tedy vyjadřuje lapidárně, vyjadřuje se stručně až heslovitě, ale s jasným a výstižným obsahem, tak jako se vyjadřovaly náhrobky.
Lapis byl také použit k dozdobení zlaté posmrtné masky Tutanchamona.
V literatuře
V knižní sérii Upíří deníky autorky L. J. Smithové šperk s kamenem lapis lazuli chrání upíra před škodlivým vlivem slunečního světla. [2]