Landštejnové

Landštejnové případně páni z Landštejna a Třeboně byli starý český panský rod, který patřil mezi pět hlavních rozrodů Vítkovců. Původně sídlili v Třeboni. Na konci 13. století však získali pevný hrad Landštejn a změnili si podle něj i svůj přídomek.

Páni z Landštejna a Třeboně
Původní erb pánů z Landštejna tvoří pětilistá růže, stejně jako u ostatních Vítkovců
ZeměČeské království
Mateřská dynastieVítkovci
ZakladatelVítek IV. z Klokot
Mýtický zakladatelVítek I. z Prčice
Rok založení12. století
Vymření po meči1612

Historie

Předek všech Vítkovců, Vítek z Prčice měl pět synů, čtvrtý z nich, Vítek IV. z Klokot, zplodil tři syny (Vítek ze Skalice, Pelhřim z Třeboně a Ojíř ze Svin) a čtyři dcery (Lidmila z Hrádku, Kateřina z Pohledu, Gertruda ze Žinkov, Jutta z Kováně), kteří rod rozvětvili. V 2. polovině 13. století získal Pelhřimův syn Sezema Landštejn. Na konci 13. a počátku 14. století se proslavili neohrožení válečníci Ojíř ze Svin a jeho syn Vítek z Landštejna. Vítek a jeho syn Vilém z Landštejna vykonávali funkci nejvyššího komorníka. Vítek přispěl k vyhnání Jindřicha Korutanského v roce 1309 při obléhání Prahy míšeňským vojskem. Jeho syn Vilém se stal hejtmanem na Moravě, v letech 13511356 zastával funkci pražského purkrabího, patřil mezi oddané spolupracovníky Karla IV. Mikuláš Svitáček (14541484) působil jako nejvyšší písař a královský maršálek.

Příslušníci rodu vybudovali v jižních Čechách mnoho pevných hradů a drželi zde mnoho panství, například Trhové Sviny, Bystřici, Lomnici, Lipnici, Veselí, Želeč, statky na Rakovnicku. Jedna z linií se usadila na Moravě, kde drželi statky na Kroměřížsku a vystavěli hrad Nový Světlov.

Vilém se stal hejtmanem Nového Města pražského a jím roku 1612 rod vymřel.

Erb

V červeném poli se nachází stříbrná pětilistá růže.

Hrad Landštejn

Příbuzenstvo

Spojili se s pány z Dubé, Donína, z Kopidlna, Valdštejny, Vartenberky, Týřovskými či Mladoty ze Solopisk.

Zajímavosti

Za větrných nocí by měl na Landštejně strašit za trest pro svou krutost duch Viléma z Landštejna.

Související články

Odkazy

Reference

    Literatura

    • HALADA, Jan. Lexikon české šlechty. Praha: AKROPOLIS, 1992. ISBN 80-901020-3-4. Kapitola z Landštejna, s. 86.

    Externí odkazy

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.