Labská louka

Labská louka – je náhorní plošina parovinného charakteru ležící v západní části Krkonoš v nadmořské výšce přibližně 1350 až 1400 metrů. Dominantou ze severní strany je vrchol Violík ležící na česko-polské hranici. Přes Labskou louku procházela ještě v 16. století obchodní stezka spojující Čechy a Slezsko.

Labská louka

Vodní režim

Na západní straně z Labské louky vytéká potok Mumlava; v jejím středu pak leží ve výšce 1387 metrů pramen Labe. Labe zde teče k jihovýchodu a louku opouští poblíž Labské boudy. Západně od ní se při okraji louky nachází automatická stanice ČHMÚ pro měření atmosférického ozonu. Labská louka je často pokryta sněhem více než 6 měsíců v roce a výška sněhové pokrývky běžně dosahuje dvou až tří metrů.

Flóra

Labská louka představuje území se vzácnou vegetací, které je součástí 1. zóny Krkonošského národního parku (v letech 1952–2008 v rámci státní přírodní rezervace Západokrkonošská, resp. Prameny Labe). Kromě kosodřeviny se zde nachází rašeliniště a vzácná endemitní květena včetně glaciálních reliktů (např. všivec sudetský, ostružiník moruška). Rostlinstvo je přizpůsobeno zdejším drsným klimatickým podmínkám.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.