Kyselina tereftalová

Kyselina tereftalová, též 1,4-benzendikarboxylová kyselina nebo para-ftalová kyselina (C6H4(COOH)2) je jedním ze tří izomerů označovaných jako kyselina ftalová.

Kyselina tereftalová

Strukturní vzorec

Obecné
Systematický název benzen-1,4-dikarboxylová kyselina
Sumární vzorec C8H6O4
Identifikace
Registrační číslo CAS 100-21-0
Vlastnosti
Molární hmotnost 166,14 g/mol
Teplota tání 402 °C (sublimuje)
Teplota varu sublimuje
Hustota 1,522 g/cm3
Disociační konstanta pKa pKa (1): 3,51
pKa (2): 4,82
Bezpečnost

GHS07
[1]
Varování[1]
Není-li uvedeno jinak, jsou použity
jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vlastnosti

Vzhledem je to bílá krystalická až práškovitá látka, která je téměř nerozpustná ve vodě, ethanolu a diethyletheru. Velmi snadno sublimuje.

Výroba

V laboratořích se může kyselina tereftalová získávat oxidací paradiderivatů benzenu či oxidací kmínového oleje kyselinou chromovou.

Průmyslově se však získává, podobně jako kyselina benzoová, oxidací p-xylenu vzdušným kyslíkem. Tento děj probíhá v rozpouštědle, kterým je kyselina octová, za přítomnosti katalyzátorů. Vyrábí se také alternativním způsobem, Henkelovým procesem, během kterého dochází k úpravě složení molekuly kyseliny ftalové tak, že vznikne kyselina tereftalová za přítomnosti draselných solí.

Použití

Kyselina tereftalová má mimořádný význam pro výrobu syntetických vláken, především polyesteru, který se poté používá např. na výrobu PET lahví apod.

Reference

  1. Terephthalic acid. pubchem.ncbi.nlm.nih.gov [online]. PubChem [cit. 2021-05-23]. Dostupné online. (anglicky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.