Květomil modrý

Květomil modrý (Cyanerpes cyaneus) je malý druh pěvce z čeledi tangarovitých (Thraupidae).

Květomil modrý
Samec ve svatebním šatě
Stupeň ohrožení podle IUCN

málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádpěvci (Passeriformes)
Čeleďtangarovití (Thraupidae)
RodCyanerpes
Binomické jméno
Cyanerpes cyaneus
(Linnaeus, 1766)
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Taxonomie

Květomila modrého popsal poprvé Carl von Linné v roce 1766 a jednalo se o vzorek z jižní Bolívie. Tento druh má několik poddruhů, které se od sebe liší zeměpisným rozšířením a zbarvením.

  • Cyanerpes cyaneus brevipes (Cabanis, 1850)
  • Cyanerpes cyaneus carneipes (Sclater, 1860)
  • Cyanerpes cyaneus cyaneus (Linnaeus, 1766)
  • Cyanerpes cyaneus dispar (Zimmer, 1942)
  • Cyanerpes cyaneus eximius (Cabanis, 1850)
  • Cyanerpes cyaneus gemmeus (Wetmore, 1941)
  • Cyanerpes cyaneus gigas (Thayer & Bangs, 1905)
  • Cyanerpes cyaneus holti (Parkes, 1977)
  • Cyanerpes cyaneus pacificus (Chapman, 1915)
  • Cyanerpes cyaneus tobagensis (Hellmayr & Seilern, 1914)
  • Cyanerpes cyaneus violaceus Zimmer, 1942

Popis

Samice (vlevo) a samec

Je to průměrně 9 až 12 cm velký zpěvný pták vážící 10 až 15 g. Výrazným znakem je jeho dlouhý, tmavý, mírně zahnutý zobák, jehož odstín se ale liší podle pohlaví i poddruhu. Pohlavní dimorfismus je velmi výrazný.

Samci mají dva šaty: svatební a prostý, zatímco samice mají celoročně pouze jeden šat. Samci jsou ve svatebním šatě velmi výrazní, modro-fialoví s tmavými křídly, ocasem, hřbetem a pruhem přes oko a jasně červenými končetinami. Opeření na temeni hlavy mají tyrkysově modré. V prostém šatě jsou méně nápadní, převážně nazelenalí s černými křídly. Tento prostý šat samci mají v době mimo hnízdění. Samice a mladí ptáci jsou převážně zelení se slabě pruhovanou spodní částí těla. Končetiny jsou u samic červeno-hnědé a u mladých ptáků hnědé.

Výskyt

Vyskytuje se v otevřených lesích, na jejich okrajích a na citrusových či kakaových plantážích v oblasti od jižního Mexika po Peru, Bolívii a střední Brazílii a Trinidad a Tobago. Izolovaně obývá také Kubu, kam byl možná v minulosti vypuštěn.

Ekologie

Květomil modrý se zdržuje v malých hejnech, běžně čítajících okolo 17 kusů. Obývají koruny stromů Střední a Jižní Ameriky, ale právě ve výskytu se liší od jiných květomilů. Jiné druhy květomilů vyžadují vlhké podnebí, nejlépe tropický deštný les. Naopak květomilovi modrému stačí k životu pouze jeho okraj nebo sušší oblasti. Živí se hmyzem, bobulemi a nektarem. Pokud je málo potravy, stěhují se květomilové modří i na velké vzdálenosti společně s jinými tangarovitými.

V období hnízdění, které probíhá nejčastěji po období dešťů, samice na stromech buduje malé miskovité hnízdo, kam klade 2 světlá, tmavě skvrnitá vejce, která inkubuje po dobu 12–13 dnů. I v této době se květomilové zdržují v hejnech. Mezi samci v této době ale souboje neprobíhají, naopak, agresivnější jsou samice, které si chrání svá hnízda. Mláďata hnízdo opouští 14 dnů po vylíhnutí.

Chov v zoo

Květomil modrý patří k velmi vzácně chovaným druhům. V březnu 2022 tento druh chovalo podle databáze Zootierliste jen přibližně 20 evropských zoo. V rámci Česka se jedná o jediné zařízení – Zoopark Zájezd na Kladensku, kde je chován v pavilonu Terária.[2]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Red-legged Honeycreeper na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-27]
  2. Türkisnaschvogel. www.zootierliste.de [online]. [cit. 2022-03-01]. Dostupné online.

Literatura

  • PALKOVIČ, Lubomír. Květomil modrý v přírodě a lidské péči. Fauna. Roč. 2015, čís. 10, s. 6, 7.
  • KHOLOVÁ, Helena (autorka českého překladu). Ptáci. Praha: Euromedia Group, k. s., 2008. ISBN 9788024222356.
  • DVOŘÁKOVÁ, Sylvie; ANDĚROVÁ, Romana; KŮS, Evžen; VELENSKÝ, Petr (autoři českého překladu). 2000 ZVÍŘAT Velká obrazová encyklopedie. Praha: Euromedia Group, k. s., 2003. ISBN 80-242-0009-0.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.