Kuzminit

Kuzminit (Vasiljev a kol., 1986), chemický vzorec Hg2(Br,Cl)2, je čtverečný minerál.

Kuzminit
Obecné
Kategorie Minerál
Chemický vzorec Hg2(Br,Cl)2
Identifikace
Barva bezbarvý, bílý,
modrošedý
Vzhled krystalu drobná zrna
Soustava čtverečná
Tvrdost 1,5
Lesk diamantový
Štěpnost dobrá
Vryp šedý
Hustota 7,1 g ⋅ cm−3
Rozpustnost HCl (při zahřátí)

Morfologie

Tvoří drobná zrna a jejich agregáty až 2 mm velké, též práškovitý.

Vlastnosti

  • Fyzikální vlastnosti: Tvrdost 1,5, mikrotvrdost 21 - 29 kg/mm² (průměr 25 kg/mm²) při 20g, hustota nezjištěna pro jeho makroskopickou podobnost s ostatními minerály rtuti, průměrná hustota vypočtená 7,1 g/cm³, silně anizotropní. Zřetelně štěpný podle {100}, lom nerovný.
  • Optické vlastnosti: Je bezbarvý, bílý, krémově bílý, našedlý nebo nažloutlý, světle hnědavě bílý, modravě šedý, vryp šedý, diamantově lesklý (zrna),
  • Chemické vlastnosti: Složení: Hg 74,46 %, Br 22,25 %, Cl 3,29 %. V HCl se rozpouští pouze po zahřátí, rychle se rozpouští v lučavce královské, vlivem KOH najednou černá.


Naleziště

Nalezen v Německu u Landsbergu (u Obermoschelu) z dolu Carolina. V Rusku na ložisku Arzak (Tuvinská autonomní SSR) společně s corderoitem, kadyrelitem, lavrentievitem, eglestonitem a ryzí rtutí a ložisku Kadyrel (typová lokalit - poprvé odsud popsán) na pravém břehu řeky Ooraš-Chem přítoku řeky Bayan-Kol, oblast Pii-Chem, Tuva, Sibiř jako drobná nepravidelná zrna 0,3-0,5 mm velká, protažená a srůsty, také práškovité agregáty, společně s corderoitem, kadyrelitem, lavrentievitem, eglestonitem a ryzí rtutí na kalcitových žilkách, které nesou primární vtroušeninovou mineralizaci Hg.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.