Kumquat

Kumquat (Citrus japonica, dříve řazen do rodu Fortunella), též nagami nebo počeštěně kumkvat, je rostlina nesoucí stejnojmenné ovoce připomínající miniaturní pomeranče.

Kumquat
Botanická ilustrace kumquatu (Citrus japonica)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádmýdelníkotvaré (Sapindales)
Čeleďroutovité (Rutaceae)
Rodcitrus (Citrus)
Binomické jméno
Citrus japonica
Thunb., 1780
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rostlina

Stálezelený, pomalu rostoucí, hustě větvený keř nebo malý, 3 –4 metry vysoký stromek, s tmavě zelenými listy a větvemi pokrytými malými trny. Květy jsou bílé, jednotlivé nebo v květenstvích, vyrůstající z paždí listů. Rostlina může ročně vyprodukovat stovky i tisíce plodů – hesperidií o velikosti zhruba větší olivy.

Plody

Tento polodlouhý trpasličí pomeranč patří mezi nejmenší citrusové plody, neboť je jen 2–4 cm dlouhý. Plody, dužina i slupka jsou oranžové a jedlé. Pochází z Východní Asie a Jižní Číny, kde jsou známy již od 12. století.[1]

Protože plody mají výrazné aroma, často se používají při pečení masa (v takovém případě se půlí nebo čtvrtí). Ale mohou se jíst i syrové. Na rozdíl od pomerančů se jí i se sladkou slupkou. Plody stačí oprat a odstranit stopky. Často se používají k ozdobě koktejlů a jiných nápojů.

Hojně se také pěstuje na řeckém ostrově Korfu (Kerkyra), kde se z něj vyrábí stejnojmenný tradiční alkoholický likér. Podobně jako další citrusové plody kumquat obsahuje vitamín C, podporuje imunitní systém a stimuluje růst nových buněk.[2]

Galerie

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kumquat na anglické Wikipedii.

  1. Citrus japonica Thunb. | Plants of the World Online | Kew Science. Plants of the World Online [online]. [cit. 2020-11-28]. Dostupné online. (anglicky)
  2. Daniela. Úžasný kumquat: Ovoce podobné pomerančům a jeho skvělé účinky na lidské zdraví [online]. ČeskoZdravě.cz, 2019-07-11 [cit. 2019-07-11]. Dostupné online.

Literatura

  • NOWAK, Bernd; SCHULZOVÁ, Bettina. Tropické plody : biologie, využití, pěstování a sklizeň. Praha: Knižní klub, 2002. ISBN 80-242-0785-0.
  • VALÍČEK, Pavel. Užitkové rostliny tropů a subtropů. Praha: Academia, 2002. ISBN 80-200-0939-6. S. 154–159.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.