Kulturní evoluce

Kulturní evoluce je evoluce adaptivních vlastností a vzorců chování, která je založena na předávání kulturních znaků sociálním učením (napodobováním či prostřednictvím symbolů) a jejich kompetici. Informace podmiňující určitý kulturní znak se obvykle označuje termínem mem. Na rozdíl od evoluce biologické, založené na převážně vertikálním přenosu genů a jejich náhodných mutacích, se v případě evoluce kulturní významně uplatňuje i horizontální přenos a nenáhodný (cílený) vznik memů.[1] Vývoj však může nastávat, aniž by byla pochopena podstata.[2]

Kulturní evoluce se uplatňuje u živočichů s dostatečně vyspělou nervovou soustavou a sociálním chováním, například u některých ryb, ptáků a savců – nejvýrazněji u člověka.

Přenos kulturních znaků

Přenos kulturních znaků se uskutečňuje pomocí napodobování nebo prostřednictvím symbolů. Výchova však není nutná.[3]

Přenos napodobováním

Znaky se v rámci kulturní evoluce předávají učením. Nejčastější formou učení uplatňující se v kulturní evoluci je napodobování.

Přenos pomocí symbolů

Kromě napodobování se v přenosu kulturních znaků uplatňuje i symbolická řeč a písmo.

Reference

  1. JAROSLAV, Flegr. Evoluční biologie. 2., rozšířené vyd. Praha: Academia, 2009. ISBN 978-80-200-1767-3. Kapitola Kulturní evoluce, s. 320–329.
  2. Can technology improve even though people don't understand what they are doing?. phys.org [online]. [cit. 2019-04-01]. Dostupné online. (anglicky)
  3. http://www.scienceworld.cz/clovek/kulturni-evoluce-se-obejde-bez-vychovy/ - Kulturní evoluce se obejde bez výchovy
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.