Kulm (geologie)

Kulm je v geologii:

Moravsko-slezský spodní karbon (kulm)

Kulmské sedimenty vytvářejí na Moravě velké trojúhelníkovité těleso s rohy v okolí měst Brno, Ostrava a Krnov (obr. 50). Kulm se dělí na dvě oblasti:

Petrograficky je kulm tvořen komplexem klastických sedimentárních hornin. V oblasti Drahanské vrchoviny jsou zastoupeny především droby a slepence. V oblasti Nízkého Jeseníku převažují černé jílové břidlice. Komplex spodnokarbonských sedimentů je variskou orogenezí provrásněn a porušen zlomy.

Hydrogeologicky je oblast poměrně suchá. Propustnost je puklinová i průlinová a hladina podzemní vody leží často hlouběji než 30 m.

Kulmské horniny poskytují většinou spolehlivé základové půdy. Droby se intenzívně těží a používají jako lomový kámen nebo drcené kamenivo na celé střední a severní Moravě.[3]

Geologické lokality

  • Lom Veselíčko v olomouckém kraji (několikaetážový lom velikosti 400 x 250 m, hornina: droba, břidlice)[4]

Reference

  1. J-CORP. Co znamená slovo kulm?. www.infoz.cz [online]. [cit. 2022-01-28]. Dostupné online. (anglicky)
  2. kulm - Geologická encyklopedie. www.geology.cz [online]. [cit. 2022-01-28]. Dostupné online.
  3. Regionální geologie ČR. web.archive.org [online]. 2012-02-09 [cit. 2022-01-28]. Dostupné online.
  4. Geologické lokality - Vyhledávání - Veselíčko - lom. lokality.geology.cz [online]. [cit. 2022-01-28]. Dostupné online.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.