Krchleby (tvrz)

Tvrz Krchleby je společně se stejnojmennou vesnicí připomínána od čtrnáctého století. V roce 1323 je zmiňován Beneš z Krchleb. V roce 1346 je zaznamenán její prodej Janem Žákem z Krchleb Janovi a Jiříkovi z Ohnišťan. Roku 1502 byla prodána městu Chrudim, kterému ale byla v roce 1547 odňata za účast na stavovském odboji. Rok poté jí koupil Jan z Pernštejna a přičlenil k pardubickému panství. Tím ovšem ztratila svou funkci a v sedmnáctém století zanikla. Zbytky tvrziště přetrvaly až do období po druhé světové válce, kdy byly rozorány během kolektivizace.

Krchleby
Základní informace
Slohgotický
Výstavba14. století
Zánik17. století
Další majiteléChrudim, Pardubické panství
Současný majitelzaniklá
Poloha
AdresaPardubice, Česko Česko
Souřadnice50°2′5,02″ s. š., 15°41′18,27″ v. d.
Tvrz v Krchlebách
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tvrz spolu se vsí stála mezi třemi dnes již zaniklými rybníky napájenými Podolským potokem resp. jeho přítoky z nichž jeden nesl název Tvrzný. Jejich vodou bylo možné zatápět obranný příkop obklopující val o vejčitém půdorysu a dokonce i vnitřní prostory tvrze. Vejčitý půdorys objektu je na letecké mapě stále viditelný na jihovýchodním okraji vsi.[1] Uvnitř valu se nacházely dvě nezatápěné vyvýšeniny se dvěma budovami, jednou kulatou a jednou hranatou. Podle představ historiků mohly být obě budovy propojeny dřevěnou lávkou či mostem. Na tvrzišti byl nalezen meč ze 13. nebo 14. století.[2]

Odkazy

Reference

  1. Obrys tvrziště na letecké mapě
  2. PhDr. František Šebek - Toulky historií Pardubic (Helios Jiří Razskazov, 2016, EAN 978-80-85211-38-2)

Literatura

  • Jiří Hofman, Jiří Paleček, Jan Řeháček - Historie pardubických městských částí (Klub přátel Pardubicka, 2016)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.