Kousavec páskovaný

Kousavec páskovaný (Rhagium sycophanta) je jedním z mnoha druhů brouků početné čeledi tesaříkovitých (Cerambycidae). Je také jedním z větších druhů tesaříků.

Kousavec páskovaný
Kousavec páskovaný
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenčlenovci (Arthropoda)
Třídahmyz (Insecta)
Řádbrouci (Coleoptera)
Podřádvšežraví (Polyphaga)
Čeleďtesaříkovití (Cerambycidae)
RodRhagium
Binomické jméno
Rhagium sycophanta
(Schrank , 1781)
Synonyma
  • Cerambyx sycophantha (Schrank, 1781),
  • Harpium sycophanta (Schrank, 1781),
  • Megarhagium sycophanta (Schrank 1781),
  • Rhagium grandiceps (Thomson, 1866)
  • Stenocorus cephalotes (Voet, 1806)
  • Stenocorus scrutator (Olivier, 1795)
  • Stenocorus inquisitor (Linnaeus,Olivier, 1795)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Kousavec páskovaný je velmi vzhledný druh tesaříka o velikosti 17-26 mm. Široká hlava je vyzbrojena robustními kusadly, po obou stranách štítu je masivní trnovitý výběžek. U rodu Rhagium jsou tykadla na tesaříky nezvykle krátká. Barva je černá s kresbou béžovohnědou až červenožlutou nebo rezavě žlutou. Na krovkách, které se od štítu směrem k zadečku plynule zužují, se nachází dvojice klikatých žlutavě krémových příčných pásků. U brouků se mohou vytvářet barevné aberace. Tesaříci rodu Rhagium jsou nádherní brouci, jejichž larvy se vyvíjejí v mrtvém dřevě, a tak ani nezpůsobují v přírodě škody. Mají přitom podstatný význam pro lesní přírodní společenstvo. Ne nepodstatným faktorem je i ohroženost tohoto druhu z důvodu úbytku přirozených lokalit jeho životního teritoria, jímž jsou rozlehlé dubiny.

Záměna je teoreticky možná s jinými tesaříky z rodu Rhagium – nejspíše s kousavcem korovým (Rhagium inquisitor) nebo kousavcem hlodavým (Rhagium mordax). Všichni se ale na první pohled liší zbarvením.

Kousavec páskovaný (Rhagium sycophanta)

Výskyt

Imaga se vyvíjejí v květnu a červnu na dříví, někdy též na květech, jako např. hlohu (Crataegus sp.). Vyskytuje se v nížinných listnatých lesích a s dospělci se setkáme od konce května do konce července. Hlavně pak na dubech (Quercus), ale najdeme ho i na jiných listnáčích jako bříze (Betula), olši (Alnus) či buku lesním (Fagus sylvatica), ale i kaštanovníku jedlém (Castanea sativa). V některých výzkumných pracích se uvádí, že za slunného a teplého počasí létají na květy hlohů (Crataegus) a bezů (Sambucus).

Stanoviště

Brouka nejčastěji nalezneme na čerstvě poražených dubových kmenech nebo na dubových pařezech. Zde totiž samičky kladou svá vajíčka. Často ale sedí i na rostlinách. Vylíhlé larvy se prokousávají pod kůru, kde si vyhlodávají křivolaké chodby. Larvy jsou bělavé, dopředu rozšířené a pod kůrou se i zakuklují. Vývoj pod kůrou čerstvě odumřelých stromů či pařezů trvá 2-3 roky. Dřevo musí být částečně rozložené, protože larva přebývá v zámotku, který si tvoří z dřevěné a lýkové drti.

Rozšíření

Kousavec páskovaný (Rhagium sycophanta)

Převážná část Evropy, část Západní Sibiře a Malé Asie. V Česku teplejší oblasti Čech, jižní a střední Moravy. Převážně v dubových oblastech jednotlivě, ale někdy i velmi hojně, jako např. Křivoklátsko, Český kras, Pálava, Bílé Karpaty a některé další lokality.

Taxony podřízené:

  • varieta: Rhagium sycophanta var. apicefasciatum (Heyrovský, 1952)
  • varieta: Rhagium sycophanta var. latefasciatum (Müller, 1890)
Rh. sycophanta (nález: Zábřežská vrchovina)

Ochrana

Podle Červené knihy ČR náleží do kategorie téměř ohrožený druh.[1]

Odkazy

Reference

  1. FARKAČ J., KRÁL D., ŠKORPÍK M. Červený seznam ohrožených druhů České republiky. Bezobratlí. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2005. ISBN 80-86064-96-4. S. 532.

Literatura

  • Dlouhý F., Brouci I., L.Kober, Pha 1989
  • Javorek F., Kapesní atlas brouků, SPN, Pha 1964
  • Jelínek J., : Check-list of Czechoslovak Insects IV (Coleoptera)–Folia Heyrovskyana, Sppm1, Pha 1993
  • Sláma M.E.F.: Tesaříkovití-Cerambycidae ČR a SR (Brouci-Coleoptera) – vydáno vl. n., 1998

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.