Kostel svatého Petra a Pavla (Prudník)

Kostel svatého Petra a Pavla (polsky: Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła) je filiální kostel ve městě Prudník, na ulici Piastowskiej 10, Opolské vojvodství a náleží do děkanátu Prudník, diecéze opolská, farnosti svatého Michaela archanděla v Prudníku. Kostel je v seznamu kulturních památek Polska pod číslem 481/58 z 15.10.1958.[1] O kostel se starají milosrdní bratří.[2]

Kostel svatého Petra a Pavla
v Prudníku
Kostel v roce 2014
Místo
StátPolsko Polsko
VojvodstvíOpolské
GminaPrudník
ObecPrudník
Souřadnice50°19′21,36″ s. š., 17°34′37,2″ v. d.
Základní informace
Církevřímskokatolická
Diecézeopolská
DěkanátPrudník
Farnostfarnost svatého Michaela archanděla
Statusfiliální kostel
Užíváníužíván
Architektonický popis
ArchitektMichaele Klemens z Krnova
Stavební slohbarokní architektura
Výstavba1785–1787
Specifikace
Stavební materiálcihla
Další informace
Adresaul. Piastowska 10
48-200 Prudnik
UlicePiastowska Street in Prudnik
Oficiální webhttps://bonifratrzy.pl/klasztor-prudnik/
Kód památky481/58
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Klášter milosrdných bratří v Prudníku byl prvním v Horním Slezsku. Podplukovník Friedrich Wilhelm von Röder byl těžce raněn v bitvě u Freiburgu a hledal pomoc v Landecku. Tehdy se k němu donesla sláva o bratru Probusu Martinim patřícím do vratislavského společenství milosrdných bratří. Měl vyléčit těžce nemocného syna zámožného prudníckého měšťana Weidingera. Mnich navrátil zdraví také podplukovníkovi, který veden svou vděčností se začal snažit zřídit ve městě špitál milosrdných bratří, kde by mohlo s péčí počítat okolní obyvatelstvo.

Příslušné povolení pruského krále Fridricha II. Velikého vydané v roce 1764 otevřelo milosrdným bratřím brány města a umožnilo jim vykonávat dobročinnou péči.[3]

V letech 1782–1783 byl postaven klášter s nemocnicí a v letech 1785–1787 postaven kostel.[4]

Architektura

Kostel je zděný, s fasádou a jednolodní. Pod presbytářem se nacházejí katakomby s hroby několika mnichů. Interiér kostela zdobí charakteristický hlavní oltář. Po pravé straně stojí za pozornost kazatelna a nad vchodem také kruchta s varhanami.[5]

Galerie

Reference

  1. Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków – stan na 31 grudnia 2013 r. (województwo opolskie)
  2. Bonifratrzy - Klasztor w Prudniku pw. św. Piotra i Pawła - Klasztor w Prudniku pw. św. Piotra i Pawła. Bonifratrzy - Klasztor w Prudniku pw. św. Piotra i Pawła [online]. [cit. 2020-12-07]. Dostupné online. (polsky)
  3. Kościół św. Piotra i Pawła, Prudnik - Zakres "Zabytki kościelne" - Slezsko bez hranic. www.silesiatourism.com [online]. [cit. 2020-12-07]. Dostupné online.
  4. DEREŃ, Andrzej. Prudnik i okolice. Prudnicka granica cudów. Prudnik: Spółka wyd. Aneks, 2009. 39–40 s.
  5. Kościół św. Piotra i Pawła w Prudniku - Prudnik - Slezsko bez hranic. www.silesiatourism.com [online]. [cit. 2020-12-07]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.