Kostel svatého Marcela (Paříž)

Kostel svatého Marcela (fr. Église Saint-Marcel) je katolický farní kostel ve 13. obvodu v Paříži, na Boulevardu de l'Hôpital postavený v roce 1966. Je zasvěcen devátému pařížskému biskupovi a jednomu z patronů města svatému Marcelovi, jehož ostatky jsou uloženy v kostele.

Kostel svatého Marcela
Místo
StátFrancie Francie
RegionÎle-de-France
DepartmentPaříž
ObecPaříž
Souřadnice48°50′15″ s. š., 2°21′34″ v. d.
Základní informace
CírkevŘímskokatolická církev
DiecézeArcidiecéze pařížská
Datum posvěcení9. dubna 1967
SvětitelPierre Veuillot
Architektonický popis
ArchitektDaniel Michelin
Výstavba1966
Další informace
Adresa82, boulevard de l'Hôpital, 75013 Paris
Oficiální webhttp://www.paroisse-st-marcel-paris.fr/
Kód památkyEA75000006 a ACR0000703
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Dne 26. července 1856 byl položen základní kámen novogotického kostela Saint-Marcel-de-la-Salpêtrière, který sloužil až do vánoc roku 1962. Poté byla budova opuštěná a zpustla a asociace Œuvre des Chantiers du Cardinal spolu s městem Paříží se rozhodly postavit na stejném místě nový kostel z betonu.

Kostel slavnostně otevřel 18. prosince 1966 kardinál Maurice Feltin a 9. dubna 1967 ho vysvětil kardinál Pierre Veuillot.

Architektura

Architektem kostela je Daniel Michelin. Stavba je rozdělena do dvou částí. Spodní část slouží jako zasedací místnost a horní část o rozloze 900 m2 se používá pravidelně pro nedělní mše.

Zvonice ve tvaru pyramidy byla postavena městem Paříží a její výška je 25 metrů. Je na ní instalovaný panel poskytující informace o počasí pro místní obyvatele. Ve zvonici se nacházejí tři zvony Honorine, Geneviève a Rosalie. První pochází z původního kostela a dva zbývající pocházejí z Théâtre de la Ville jako dar města Paříže.

Vitráž na fasádě představuje svatého Marcela. Varhany pocházejí z roku 1967.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Église Saint-Marcel (Paris) na francouzské Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.