Kostel svatého Jakuba (Chvojen)

Kostel svatého Jakuba[1] (podle některých zdrojů Kostel svatého Jakuba a Filipa)[2] ve Chvojně pochází ze 13. století. Je umístěný o samotě na návrší nad barokním hospodářským dvorem Chvojen v katastrálním území města Benešov u Prahy.

Kostel svatého Jakuba
Kostel svatého Jakuba
Místo
StátČesko Česko
Souřadnice49°46′15,24″ s. š., 14°37′55,2″ v. d.
Základní informace
DiecézeArcidiecéze pražská
Vikariátbenešovský
FarnostBenešov
Statusfiliální kostel
Architektonický popis
Stavební slohrománská architektura
Výstavba13. století
Další informace
Kód památky25985/2-73 (PkMISSezObrWD)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Loď kostela od západu

Návrší, na kterém se kostel nachází, bylo opevněno v závěrečné fázi raného středověku, tj. zřejmě ve 2. polovině 11. století.[3] Plocha hradiště má rozlohu přibližně 3 hektary. Fortifikace se skládala z příkopu a valu, nejlépe patrná je na západní straně lokality. Na opevněném hradišti vznikl velmožský dvorec, který se rozkládal západně od lodi dnešního kostela. Archeologický výzkum zde dosud prováděl jen Antonín Hejna.[4]

Zřejmě v polovině 13. století byl v sousedství šlechtického sídla postaven románský tribunový kostel. Ten byl upravován v letech 1872 a 1904. Druhá z oprav proběhla podle projektu Josefa Mockera, který výrazně zvýšil věž a opatřil ji novorománskými sdruženými okny.[5] Kostel obklopuje hřbitov, přístupný novogotickou brankou. Na ní jsou umístěny desky s historií objektu a připomínkou pohřbu selských rebelů z povstání roku 1775. Keltské opevnění lokality, o němž se píše na informačních tabulích u kostela, není archeologickým průzkumem prokázáno. Později se zde rozkládalo slovanské hradiště a po něm dnes již zaniklá ves. Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky.[6]

Stavební podoba

Kostel se skládá ze tří komponent: široké krátké lodi sklenuté příčnou valenou klenbou, hranolové, v novověku zvýšené věže, a na východě čtvercového presbytáře sklenutého křížovou klenbou s hřebínky. Kružby v oknech pocházejí většinou z novodobých úprav.[1] Nejstarší částí kostela je loď a dolní část věže, v níž se nalézá v síle zdiva schodiště. Ve zdivu kostela jsou zabudovány renesanční epitafy. Na podlaze kostela je dlažba ze 14. století.

Malířská výzdoba kostela

Figurální epitaf z roku 1618

V kostele jsou vzácné nástěnné malby z poloviny 14. století. Na severní straně podvěží je votivní výjev představující dva šlechtice předávající desátek a dobytče svatým Jakubovi a Filipovi.[7] Na severní straně vítězného oblouku je zpodobeno Peklo představované Leviathanem, což byla v gotice oblíbená divadelní kulisa. Obraz Madony korunované anděly se vrací k románskému tvarosloví.

Zvláštnost: V kostele je také obraz ukazující, jak si lidé představovali sluneční soustavu ve 14. století. Země je tam uprostřed a kolem obíhají měsíc i další planety, což je celkem nezvyklý motiv pro sakrální prostředí.

Odkazy

Reference

  1. POCHE, Emanuel. Umělecké památky Čech A–J. Praha: Academia, 1977. S. 555–556.
  2. POTŮČEK, Josef. Kostel sv.Jakuba a Filipa na Chvojně u Konopiště, dříve Velké Chvojno a hradiště z doby Keltů [online]. Mezihoří: Josef Potůček [cit. 2011-12-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-05-31.
  3. Čtverák, Vladimír a kol., Encyklopedie hradišť v Čechách, Libri, Praha 2003, s. 115, ISBN 80-7277-173-6
  4. Hejna, Antonín, Archeologický výzkum na Chvojně u Benešova, Sborník vlastivědných prací z Podblanicka 9, 1968, s. 82-93
  5. Oficiální stránka obce Václavice
  6. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-07-13]. Identifikátor záznamu 137132 : kostel sv. Jakuba. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ .
  7. Stejskal, Karel, Počátky gotického malířství, in: Dějiny českého výtvarného umění, sv. 1/1, Academia, Praha 1984, s. 303-304

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.