Kostel Všech svatých (Hronov)

Kostel Všech svatých je římskokatolický farní kostel v Hronově. Je nejstarší památkou města, v roce 1359 je uváděn jako farní kostel, kdy nad ním měl patronát Jan z Náchoda, řečený z Dubé. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Kostel Všech svatých
v Hronově
Kostel Všech svatých se zvonicí
Místo
StátČesko Česko
KrajKrálovéhradecký
ObecHronov
Souřadnice50°28′59,33″ s. š., 16°10′56,4″ v. d.
Základní informace
Církevřímskokatolická
Diecézekrálovéhradecká
VikariátNáchod
FarnostHronov
StatusVšech svatých
Specifikace
Stavební materiálkámen
Další informace
UliceRegnerova
Kód památky32185/6-1612 (PkMISSezObrWD)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Původně na místě kostela stála gotická „kaple v březinách“. Kostel je situován na místě původního centra města. Za třicetileté války, zejména při požáru města v roce 1639, byl téměř zničen. Dochovalo se pouze gotické kněžiště z první poloviny 14. století, které sloužilo jako kaple. Kostel byl barokně přestavován v letech 17131716 a v roce 1736, kdy byla ke kněžišti přistavěna současná chrámová loď. Pro nedostatek kněží byl kostel filiálním k náchodskému děkanství, v roce 1780 byla zřízena lokálie a roku 1786 byla obnovena fara. Větší opravy kostela byly provedeny v letech 1905, 1968 a 20082009.

Architektura

Kostel je orientovaný, původně gotický, později přestavěný barokně, bez věže. Stěny jsou hladké, kolem oken šambrány. Kněžiště má dva opěráky. V západním průčelí jsou pilastry, vchod je hladce olemovaný a okno na kruchtu segmentové. Ke kněžišti přiléhá z jihu sakristie. Triumfální oblouk je polokruhový.

Mobiliář

Vnitřní zařízení pochází z poloviny 19. století, lavice z roku 1863.

Varhany

Z původního nástroje Amadea Hanische z roku 1867 se dochovaly varhanní skříně, do kterých je zabudován nástroj firmy Organa z roku 1977.

Zvonice

U kostela stojí pozdně renesanční zvonice, která roku 1610 nahradila původní dřevěnou zničenou při požáru. Proti původní byla zvýšena o jedno patro a osazena dřevěným podsebitím se střechou a hrotem ve tvaru osmibokého jehlance. Původní zvony byly zrekvírovány v roce 1757.

Okolí kostela

Kolem kostela se rozkládá bývalý hřbitov s kaplí Panny Marie, původní kostnicí. Na schodišti ke kostelu je socha sv. Václava z roku 1940 od červenokosteleckého sochaře Břetislava Kafky, více známého jako parapsychologa. Pískovcová socha byla v září 1940 slavnostně odhalena Msgr. Svatošem, osobním děkanem na Boušíně a náchodským vikářem. Pětimetrový pomník váží včetně podstavce 3,8 tuny a na podstavci je nápis „Svatý Václave, oroduj za nás“.

Bohoslužby

Bohoslužby se konají v neděli v 8.00 a denně mimo středy a neděle v 17.00.

Galerie

Reference

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-03-27]. Identifikátor záznamu 143741 : Kostel Všech svatých. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ .

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.