Kostel Nejsvětější Trojice (Bánovce nad Bebravou)

Kostel Nejsvětější Trojice na dnešním náměstí Ľudovíta Štúra v Bánovcích nad Bebravou vznikl v pozdějším období po postavení kostela sv. Mikuláše Biskupa, v souvislosti s postupným rozšiřováním města směrem k řece Bebravě. Původní kostel byl zbořen v roce 1799. Byl patronátní kostelem Ilešháziů.

Kostel Nejsvětější Trojice (Bánovce nad Bebravou)
Kostel Nejsvětější Trojice (Bánovce nad Bebravou)
Místo
StátSlovensko Slovensko
KrajTrenčínský
OkresBánovce nad Bebravou
ObecBánovce nad Bebravou
Souřadnice48°43′9,06″ s. š., 18°15′27,66″ v. d.
Kostel Nejsvětější Trojice (Bánovce nad Bebravou)
Základní informace
Církevřímskokatolická
ProvincieZápadní
DiecézeNitranská
DěkanátBánovce nad Bebravou
FarnostBánovce nad Bebravou
Datum posvěcení1. 10. 1803
SvětitelAnton Ďateľ
Architektonický popis
Stavební slohklasicismus
Výstavba19. století
Specifikace
Stavební materiálkámen
Další informace
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Historie

Kostel Nejsvětější Trojice v minulosti utrpěl několikrát škody způsobené požáry, ale pokaždé byl obnoven. To by svědčilo o tom, že stál již v 17. století, možná i dříve.

Orientace původního kostela je nejasná. Hlavní přední dveře totiž vedly zepředu ze severní strany, dokud boční dveře byly umístěny na západní straně. To by naznačovalo severojižní orientaci, v baroku celkem běžnou. Kostel byl poměrně úzký, postavený byl z kamene a zaklenut. Nad hlavním vchodem byl umístěn zděný chór s varhanami. Byly zde také kovové tympány (bubny), tři klarinety, tři waldhorny (trubky) a troje housle. Po bocích lodě byly dva boční zděné chóry. Pod kostelem byly dvě krypty a uvnitř měl kostel tři oltáře. Nejstarší byl oltář Blahoslavené Panny Marie na evangelické straně kostela. Inventář bohoslužebného náčiní byl bohatý.

Nový kostel Nejsvětější Trojice byl postaven v roce 1803 v klasicistním slohu na místě staršího svatostánku, zasvěceného také Nejsvětější trojici. Byl vysvěcen 1. října 1803 kanovníkem Antonem Ďatelem a konsekrovaný 8. července 1804 nitranským biskupem F X. Fuchsem.

Potvrzuje to latinský nápis DEO VNITRINO HABITACVLVM ISTHOC EX STRVXIT VNITA PIETAS (Jednotná zbožnost postavila tento příbytek Trojjedinému Bohu) na průčelí, objevený při rekonstrukci v 70. letech 20. století, oznamující zasvěcení kostela a sloužící také jako chronogram), udávající začátek stavby kostela. Při poslední opravě kostela v polovině 90. let 20. století byl nahrazen dalším latinským nápisem v podobě DEO VNITRINO HABITACVLVM ST. HOC EXSTRVXERVNT EX PIETATE (Trojjedinému Bohu tento svatý příbytek postavili ze zbožnosti).

Nový kostel Nejsvětější Trojice byl postaven především z příspěvků župních a církevních hodnostářů. V roce 1929 byl pro kostel získán dřevěný Betlém, dílo řezbáře B. Reka z Kutné Hory. Před hlavním vstupem do kostela stojí kamenný kříž s ukřižovaným Kristem na čtyřbokém podstavci umístěném na třístupňové podnoži.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kostol Najsvätejšej Trojice (Bánovce nad Bebravou) na slovenské Wikipedii.

    Externí odkazy

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.