Kosatec různobarvý

Kosatec různobarvý (Iris variegata) je nízká, na jaře žlutě kvetoucí rostlina, jeden z původních a přesto vyhynutím ohrožených druhů květeny České republiky.

Kosatec různobarvý
Kosatec různobarvý (Iris variegata)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádchřestotvaré (Asparagales)
Čeleďkosatcovité (Iridaceae)
Rodkosatec (Iris)
Binomické jméno
Iris variegata
L., 1753
Synonyma
  • kosatec dvoubarvý
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rozšíření

Hlavní místo výskytu je v panonské oblasti Střední Evropy odkud severním okrajem zasahuje na jižní Moravu a Slovensko. Ostrůvkovitě se druh objevuje i na západní Ukrajině, v jižním Rumunsku a Bulharsku i na jihozápadě Německa. V ČR byl mimo svůj přirozený výskyt na Moravě uměle vysazen do volné přírody v Českém krasu a Českém středohoří.

Roste na okrajích světlých lesů a jejich paloucích, ve stepích, v nízkých teplomilných trávnicích na mělkých a vysychavých půdách i v písčinách. Vadí mu konkurence vzrostlejších rostlin a zastínění.

Popis

Vytrvalá bylina s přímou, v horní části málo větvenou lodyhou která dorůstá do výše 20 až 50 cm. Olistěná lodyha vyrůstá z krátkého, asi 3 cm tlustého a rozvětveného oddenku a na bázi mívá sterilní výběžky. Listy jsou přízemní i lodyžní, oba bývají mečovité a slabě srpovitě zahnuté, ostře zašpičatělé, 12 až 30 cm dlouhé a 8 až 28 mm široké. Na vrcholu lodyh a jejich větví vyrůstají ve dvou až pětikvětém vějířku téměř přisedlé, nevonné a rozdílně zbarvené nažloutlé květy. Spodní toulcovité listeny jsou bylinné a bývají červeně naběhlé.

Šest okvětních lístků je umístěno ve dvou kruzích. Vnější lístky jsou žluté až žlutobílé s výrazným fialovým nebo červenohnědý žilkováním, obloukovitě rozestálé a mají kartáčky vícebuněčných chlupů. Vnitřní jsou světle žluté až zlatožluté, rostou šikmo vzhůru, jsou prohnuté a jejich vrcholy směřují do středu. Vespod jsou všechny lístky srostlé a vytvářejí trubku až 25 mm dlouhou. Tyčinky jsou tři, úzce elipsoidní semeník nese žlutou čnělku s lupenitými, po okrajích pilovitými rameny. Kvetou od konce dubna do počátku června, opylovány jsou hmyzem lákaným na nektar. Plody jsou válcovité tobolky s vejčitými svrasklými semeny. Počet chromozomů je 24.

Ohrožení

Kosatec různobarvý je považován „Červeným seznamem ohrožených rostlin“ stejně jako „vyhláškou MŽP ČR č. 395/1992 Sb“ za silně ohrožený druh (C2b, §2) květeny ČR.[1][2][3][4]

Reference

  1. CIBULKA, Radim. Salvia: Kosatec různobarvý [online]. Salvia o. s. – sdružení pro ochranu přírody, Praha 5, rev. 14.02.2014 [cit. 2015-01-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-03-03. (česky)
  2. HOSKOVEC, Ladislav. BOTANY.cz: Kosatec různobarvý [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 10.07.2007 [cit. 2015-01-28]. Dostupné online. (česky)
  3. Kosatec různobarvý [online]. Botanicky ústav AV ČR, Průhonice [cit. 2015-01-28]. Dostupné online. (česky)
  4. DANČÁK, Martin. Portál české flory: Květena: Kosatec různobarvý [online]. PřF, Univerzita Palackého, Olomouc [cit. 2015-01-28]. Dostupné online. (česky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.