Koloběh uhlíku
Koloběh uhlíku je biogeochemický cyklus, při němž se uhlík, který lze považovat za základní stavební kámen veškerých organických sloučenin, vyměňuje mezi biosférou, litosférou, hydrosférou a atmosférou.
Rezervoáry uhlíku
Uhlík se vyskytuje na Zemi téměř všude, v živé i neživé přírodě. Nejvíce je ho zastoupeno v minerálech, zejména tedy v uhličitanech, v schránkách mořských živočichů, kterými jsou tvořeny i současné kontinentální horniny, dále je vázán například v nerostném bohatství (ropa, zemní plyn…), ve formě CO2 je zastoupen i v atmosféře.[1]
Mezi zemské rezervoáry uhlíku patří:[2]
- hydrosféra (rozpuštěný oxid uhličitý a organická hmota) – téměř 40 000 gigatun.
- sedimenty – uhličitany (uhličitan vápenatý, anglicky calcareous sediment obsahuje 80 000 000 gigatun),[3] látky s obsahem uhlíku, včetně fosilních paliv, která se odhadují na 746 gigatun.[4]
- atmosféra (CO2) – okolo 800 gigatun
- biosféra (organická živá i neživá hmota) – okolo 1900 gigatun.
Cyklus
Uhlík existuje v atmosféře hlavně jako plyn oxid uhličitý. Přestože tvoří velmi malý podíl atmosféry (asi 0,04 %), je zásadní pro život na Zemi. K ostatním atmosférickým plynům, které obsahují uhlík, patří methan a antropogenní chlor-fluorované uhlovodíky.
Mezi nejvýznamnější toky uhlíku patří oboustranná výměna mezi biosférou (i v půdě) a atmosférou o velikosti zhruba 120 gigatun za rok. Dále vzájemná výměna mezi hydrosférou a atmosférou (100 gigatun za rok).[zdroj?] Studie z roku 2022 ale ukázala, že cyklus je jinak velký (o 36 Gt za rok), než byly dřívější odhady a modely.[5]
Člověk uvolňuje již 10 Gt ročně (častěji se udává hmotnost vzniklého CO2, ta je 3,67× větší).[6]
Uhlík se z atmosféry dostává pryč několika způsoby:
- Když svítí Slunce, autotrofní organismy (především rostliny) fotosyntetizují, přičemž pohlcují oxid uhličitý a mění ho na sacharidy a zároveň vylučují kyslík. Tento proces je nejrychlejší u lesů (či jiných biotopů), kde probíhá velmi rychlý růst nové biomasy (kterou představuje i mrtvé dřevo).
- Na mořské hladině se rozpouští atmosférický oxid uhličitý. Čím je voda chladnější, tím více CO2 může pohltit. Tento jev je v přímé souvislosti s termohalinním výměníkem. Na mořském dně jej také váží bakterie.[7]
- Ve vyšších vrstvách oceánu fytoplankton (řasy, sinice) ukládají oxid uhličitý ve svých tkáních a schránkách. Schránky pak klesají ke dnu a zvětrávají. Zvětrávání těchto hornin způsobuje kyselina uhličitá. Při tomto procesu se uvolňují hydrogenuhličitany. Na dně se pak ukládají nánosy uhličitanů (např. vápenec).
Uhlík se do atmosféry dostává několika způsoby:
- Respirací živočichů a rostlin. Při této reakci se organické molekuly rozkládají na vodu a oxid uhličitý.
- Rozkládáním rostlinné a živočišné biomasy. Hlavní roli v tom mají houby a bakterie. Pokud je přítomen kyslík, mění organické látky na oxid uhličitý, pokud je prostředí anaerobní, mění organické látky na methan.
- Spalováním organického materiálu. Při spalování fosilních paliv (uhlí, ropa, zemní plyn) se rozpadají organické látky, které se po miliony let ukládaly v biosféře.
- Při sopečných erupcích se uvolňují plyny, které mimo jiné obsahují oxid uhličitý. Množství uhlíku, které takto vznikne, plně kompenzuje úbytek uhlíku při zvětrávání.
Rozlišují se dva typy uhlíkového cyklu: biologický a geochemický. Základní hnací silou biologického cyklu je fotosyntéza rostlin a dýchání živočichů. Jedna molekula v tímto cyklem projde za zhruba dvacet let. Geochemický cyklus je značně pomalejší a může funguje v závislosti na cyklu biologickém. Uhlíkový cyklus je složitým koloběhem, ve kterém se uhlík vyskytuje ve více formách, největší důležitost se však přikládá oxidu uhličitému. Uhlíkový cyklus je ovlivňován geochemickými procesy a také klimatem, člověk do něj významně zasahuje emisí právě oxidu uhličitého. Zhruba platí, že polovina člověkem vyprodukovaného CO2 zůstává v atmosféře, druhá polovina skončí v oceánech a na pevnině. Zjistit podíl uhlíku v atmosféře je díky moderní technice snadné, avšak zatím nelze přesně určit jeho množství v půdě a oceánech. Největším problémem je však určit množství uhlíku v ekosystémech.[2]
Všechny živé organizmy v sobě vážou uhlík. Nejjednoduššími jsou bakterie, žijící na základě chemosyntézy, které získávají uhlík jednoduchými reakcemi anorganických látek. Zelené rostliny spotřebovávají CO2 při fotosyntéze a přeměňují ho na kyslík, avšak stejně jako živočichové kyslík dýchají a přeměňují ho na oxid uhličitý. Po smrti živých organizmů dochází k rozkládání jejich těl, čímž vynikají uhlíkaté sloučeniny, ze kterých se později vytváří uhličitany, případně fosilní paliva. Stejně exkrecí organismů vzniká organický odpad, z něhož vznikají opět organické sloučeniny. Spalováním fosilních paliv poté vede ke zvýšení obsahu CO2 v atmosféře. V atmosféře zůstává cca polovina CO2, zbytek se dostává na pevninu a do oceánů, kde vytvářejí hydrogenuhličitany, uhličitany a CO2 obsažené ve vodě (CO2 je ve vodě rozpustné). Zvyšování podílu oxidu uhličitého v atmosféře se podílí na skleníkovém efektu, který zvyšuje teplotu vzduchu na Zemi, což znovu ovlivňuje živé organismy. Do uhlíkového cyklu je možné zahrnout potravní řetězec.
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Carbon cycle na anglické Wikipedii.
- Koloběh látek v přírodě [online]. [cit. 2016-02-13]. Dostupné online.
- BOHÁČEK, I. Globální cyklus uhlíku. Vesmír. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-10-10. Archivováno 10. 10. 2013 na Wayback Machine
- http://www.utdallas.edu/~mitterer/Oceanography/pdfs/OCE5bChem.pdf - Steady State Ocean
- HEEDE, Richard; ORESKES, Naomi. Potential emissions of CO2 and methane from proved reserves of fossil fuels: An alternative analysis. S. 12–20. Global Environmental Change [online]. 2016-01. Roč. 36, s. 12–20. Dostupné online. DOI 10.1016/j.gloenvcha.2015.10.005. (anglicky)
- https://www.nature.com/articles/s41467-022-29391-5 - Historically inconsistent productivity and respiration fluxes in the global terrestrial carbon cycle
- Analysis: Global CO2 emissions set to rise 2% in 2017 after three-year ‘plateau’ | Carbon Brief. Carbon Brief. 2017-11-13. Dostupné online [cit. 2018-01-11]. (anglicky)
- Deep sea mining zone hosts carbon dioxide-consuming bacteria, scientists discover. phys.org [online]. 2018-11-20 [cit. 2021-11-16]. Dostupné online. (anglicky)
Literatura
- ARCHER, David. Global warming: understanding the forecast. Global warming: understanding the forecast / David Archer. 2012. ISBN 9780470943410.
- BOHÁČEK, I. (2001): Globální cyklus uhlíku. On-line: https://web.archive.org/web/20131010051936/http://vesmir.cz/files/file/name/2001_003:pdf
- CÍLEK, Václav. Oceán - nejlepší přítel člověka: aneb proč se porouchala uhlíková pumpa? Vesmír [online]. 2006 [cit. 2016-02-13].
- GLOBE Carbon Cycle (2007): Globální cyklus uhlíku. – On-line: https://web.archive.org/web/20150406035211/http://meteocentrum.cz/zmeny-klimatu/sklenikovy-efekt-kolobeh-uhliku.php
- WILLIAMS, Richard G. Ocean dynamics and the carbon cycle: principles and mechanisms. Ocean dynamics and the carbon cycle: principles and mechanisms / Richard G. Williams, Michael J. Follows. 2011. ISBN 9780521843690.
Související články
Externí odkazy
- Obrázky, zvuky či videa k tématu koloběh uhlíku na Wikimedia Commons