Kolínská řepařská drážka

Kolínská řepařská drážka postavená v roce 1894 byla nejstarší řepařskou drážkou v Čechách. Vedla z Kolínského cukrovaru, který stál v místě dnešní Elektrárny Kolín, do Františkova (Ovčáry), do Býchor a až do Jestřabí Lhoty. Celková délka trati dosáhla 10,6 km, odbočka do Františkova měřila dalších 0,9 km. Ke svému účelu sloužila drážka téměř 70 let. V 60. letech 20. století byla zrušena. Provoz řepařských vlaků zabezpečovaly původně parní lokomotivy, později motorové dvounápravové B 600/70 a BN 60. Vagony uvezly až 8 tun řepy.

Sendražice - Býchory

výletní vlak s parním strojem ČKD BS-80
StátČesko Česko
Provozovatel dráhyKolínská řepařská drážka, z.s.
Technické informace
Délka4,4 km
Rozchod koleje600 mm
Externí odkazy
multimediální obsah na Commons
Průběh trati
Legenda
0,33 vlečka Sendražice
0 Kolín-Sendražice
0,53 Černý Most
2,32 Výrovna
3,31 Mlýnek
4,04 Býchory
10,60 Jestřabí Lhota
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Kolaudační jízda

Obnova

Parní lokomotiva zrestaurovaná pro kolínskou drážku

V roce 2000 bylo založeno občanské sdružení Klub pro obnovu Kolínské řepařské drážky. Cílem klubu bylo obnovit část řepařské drážky v úseku KolínBýchory a vybudovat muzejní expozici, kde by se návštěvníci mohli seznámit s historií cukrovarnictví a dopravy řepy v Polabí. V lednu 2005 vydal Městský úřad v Kolíně územní rozhodnutí ke stavbě Obnova Kolínské řepařské drážky.

1. etapa

Ukončena 15. května 2006. Byla vybudována dešťová a splašková kanalizace, vodovod, trafostanice a přípojka NN, byla provedena část hrubých terénních úprav a zahájena stavba komunikace. Práce na první etapě byly zpožděny v důsledku nepříznivého zimního a posléze i jarního počasí.

2. etapa

Stavba infocentra sloužícího zároveň jako nádražní budova v areálu Kolínské řepařské drážky v Kolíně Sendražicích.

3. a 4. etapa

Vybudování kolejového tělesa s rozchodem 600 mm a výtopny.

Slavnostní zahájení provozu proběhlo 23. června 2007.

Galerie

Odkazy

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.