Kleombrotos II.

Kleombrotos II. (starořecky Κλεόμβροτος) byl král Sparty od roku 244 před Kr. do roku 243 před Kr. Králem byl zvolen v rodinné linii rodu Agiovců, ale jeho přesný rodinný původ není znám. Jeho spolukrálem z rodu Eurypontovců byl Agis IV. (245–241 před Kr.).

Kleombrotos II.
Narození3. století př. n. l.
Úmrtí3. století př. n. l.
Povolánívládce
ChoťChilonis
DětiCleomenes
Agesipolis
RodAgiovci
Funkcespartský král
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Králem se stal po nedobrovolném odchodu svého předchůdce Leonida II. do exilu, který byl odpůrcem zavádění reforem navrhovaných jeho spolukrálem Agidem a jeho přívrženci. Kleombrotos byl ženatý s Chilonis, dcerou krále Leonida. Měl s ní dva syny, Agésipola a Kleomena.

Leonidas II. posílá Kleombrota II. do vyhnanství, olejomalba, Benjamin West, 1768.

Období jeho vlády ve Spartě bylo poznamenáno vnitřní krizí, která již začala dříve. Jak napsal historik Plutarchos: Bohatství se soustředilo v rukou nevelkého počtu lidí a stát postihla chudoba. Pravých Lakedaimonců nebylo nakonec více než sedm set a z těch snad jen asi sto vlastnilo půdu a dědičný majetek. Ostatní lid seděl v obci nečinně, v bídě a necti stranou, jen neochotně a bez zájmu odrážel války vnucené nepřáteli, a neustále číhal na příležitost, jak udělat změnu a převrat ve stávajících poměrech. Tuto změnu se nakonec odhodlal provést spolukrál Agis zavedením reforem, které by obnovily staré Lykúrgovo zřízení. Po velkém úsilí i přes tvrdou opozici (i s intrikami) se mu podařilo pomocí strýce Lysandra sesadit Eforii a krále Leonida. Agis přesvědčil Kleombrota, Leónidova zetě, který byl jeho sympatizantem, aby zaujal místo krále.

Král Leónidas v doprovodu své dcery odešel do vyhnanství a Agidovi se podařilo v první fázi reforem prosadit zákon o zrušení dluhů. K druhé fázi reformy se už nedostal. Na žádost Arata, vůdce Achájského spolku o pomoc proti Aitólčanům jeho žádosti vyhověl a odešel s vojskem. Během jeho nepřítomnosti skončilo funkční období Eforie a odpůrci reformy s pomocí nově zvolených Eforů opět dosadili na trůn Leonida. Kleombrotos se po těchto událostech ukryl v Poseidónově chrámu na mysu Tainaros. Znovuzvolený král Leónidas se ho rozhodl potrestat smrtí, ale na naléhání a prosby své dcery Chilonis od svého záměru upustil. Kleombrotos byl odsouzen do vyhnanství, kam jej Chilonis s oběma dětmi doprovodila.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Kleombrotos II. na slovenské Wikipedii.

Literatura

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.