Klára Laurenčíková

Klára Laurenčíková (* 27. května 1979 Most) je speciální pedagožka, vede Českou odbornou společnost pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV)[1] a externě přednáší na katedře speciální pedagogiky PedF UK. Spoluzaložila iniciativu Dobrý start, která usiluje o změnu systému na pomoc ohroženým dětem v ČR. Je předsedkyní Vládního výboru pro práva dítěte, členkou Rady vlády pro lidská práva, členkou Výboru pro prevenci domácího násilí a členkou think tanku Vzdělávání 21 Univerzity Karlovy. Je předsedkyní správní rady Asistence, o.p.s., členkou správní rady Nová škola, o.p.s., členkou správní rady Nadace Proměny, o.p.s. a členkou odborné rady Spolu do života, Nadačního fondu Avast. Působila jako náměstkyně ministra školství, poradkyně ministryně práce a sociálních věcí, pracovala v Jedličkově ústavu a školách s dětmi se zdravotním postižením a v Charitě ČR. Byla členkou expertního týmu evropského komisaře pro zaměstnanost, sociální věci a začleňování László Andora při tvorbě strategie Social Investment Package. Za svou podporu systémových změn v oblasti inkluzivního vzdělávání se v roce 2016 stala Ashoka Fellow doživotní členkou globální sítě sociálních inovátorů a v roce 2019 byla vyznamenána Nadací Olgy Havlové za prosazování kvality a otevřenosti vzdělávacích systémů a za aktivitu v oblasti transformace systému péče o ohrožené děti.

Mgr. Klára Laurenčíková
Narození27. května 1979 (42 let)
Most
Alma materPedagogická fakulta Univerzity Karlovy
Povoláníspeciální pedagožka
Děti2
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Profesní kariéra

Vystudovala obor speciální pedagogika na PedF UK. Byla spoluřešitelkou výzkumného projektu podpořeného Grantovou agenturou Univerzity Karlovy zaměřeného na problematiku pedagogické asistence. Působila na Ministerstvu školství mládeže a tělovýchovy nejprve jako ředitelka Odboru pro rovné příležitosti ve vzdělávání, následně jako náměstkyně ministra školství. Ve své gesci měla agendy inkluzivního vzdělávání, institucionální výchovy a prevence rizikového chování na školách. Vedla rovněž oddělení sociálně právní ochrany dětí na Ministerstvu práce a sociálních věcí. Je spoluzakladatelkou České odborné společnosti pro inkluzivní vzdělávání – platformy, která spojuje odborníky na problematiku inkluzivního vzdělávání z řad zástupců univerzit, nevládních organizací, škol a školských zařízení. Byla členkou poradního týmu ministryně školství a ministryně práce a sociálních věcí. Absolvovala řadu zahraničních studijních cest zaměřených na mapování vzdělávacích a sociálních systémů. Působí na ministerstvu zdravotnictví v rámci reformy péče o duševní zdraví.

Politická aktivita

Klára Laurenčíková vedla[kdy?] odbornou sekci Strany zelených pro sociální politiku.[2] V červenci 2009 byla delegáty krajské konference SZ zvolena na druhé místo pražské kandidátky pro předčasné volby do Poslanecké sněmovny,[3][4] tyto volby se však nakonec neuskutečnily. V roce 2010 pak ve volbách do Poslanecké sněmovny za stranu v hlavním městě Praze skutečně kandidovala na šestém místě kandidátky,[5] Strana zelených se však do parlamentu nedostala.

Reference

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.