Kelheim

Kelheim je město v německé spolkové zemi Bavorsko, hlavní město stejnojmenného okresu ve vládním obvodu Dolní Bavorsko. Má asi patnáct a půl tisíce obyvatel (2009). Leží na soutoku Altmühlu a Dunaje, přičemž Atlmühl zde tvoří část plavební cesty Rýn–Mohan–Dunaj.

Kelheim
Pohled na město z výšky

znak
Poloha
Souřadnice48°55′ s. š., 11°52′ v. d.
Nadmořská výška343 m n. m.
Časové pásmoSEČ/SELČ
StátNěmecko Německo
spolková zeměBavorsko
vládní obvodDolní Bavorsko
zemský okresKelheim
Kelheim
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha76,79 km²
Počet obyvatel15 717 (2007-12-31)
Hustota zalidnění205 obyv./km²
Správa
StarostaFritz Mathes (FWG)
Oficiální webwww.kelheim.de
Adresa obecního úřaduLudwigsplatz 16
93309 Kelheim
Telefonní předvolba09441
PSČ93301–93309
Označení vozidelKEH
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Protože by přímé vedení podunajské železnice přes Kelheim vyžadovalo stavbu tunelů, byla železnice vedena východně od města a Kelheim na ni byl připojen 5,5 kilometru dlouhou vedlejší slepou tratí, která se na hlavní trať připojuje na Saalském nádraží. Od roku 1986 na této trati nefunguje osobní přeprava, Kelheim spolu s Tirschenreuthem jsou tak jedinými bavorskými okresními městy bez železničního spojení.

Městem prochází Dunajská cyklostezka.

Historie

Nejstarší nálezy z Kelheimu pocházejí z doby bronzové. Již v době železné zde bylo veliké oppidum laténské kultury, identifikované většinou jako keltské město Alcimoennis (známé také jako Alkimoennis). Vnitřní opevnění města bránilo oblast o rozloze asi 60 ha a vnější opevnění asi až 630 ha, ve většině svojí délky měla obě opevnění šířku asi 11 m, ale výšku asi jen 2 m.

Hala osvobození z blízka

Mezi lety 1842 až 1863 byla na příkaz Ludvíka I. Bavorského ve městě zbudována, jako připomínka porážky Napoleona, Hala osvobození (Befreiungshalle), slavnostně byla otevřena na 50. výročí bitvy u Lipska.

Interiér Haly osvobození

Partnerská města

Reference

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Kelheim na německé Wikipedii a Alcimoennis na anglické Wikipedii.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.