Katolická univerzita
Katolická univerzita (latinsky Universitas catholica) je soukromá univerzita zřizovaná a řízená autoritou katolické církve proto, aby přispívala „k vyšší kultuře lidí a k plnějšímu rozvinutí lidské osobnosti a k plnění učitelského úřadu církve“.[1] Církevní představený také dává souhlas s tím, aby tato univerzita mohla používat název katolická.[2] Jde o univerzitu v plném slova smyslu, na níž je také zřízena teologická fakulta,[3] vyučuje se a bádá s respektem ke katolické nauce,[4] také učitelé mají být vzorem v nauce i mravech.[5]
Kodex kanonického práva rozlišuje dva typy univerzit uvnitř katolické církve:
- katolické univerzity, kde se vyučují i neteologické obory (kán. 807-814). Zvláštním případem katolické univerzity je papežská univerzita, zřizovaná přímo Svatým stolcem, nebo nesoucí tento titul jako privilegium udělované Kongregací pro katolickou výchovu
- církevní univerzity, které jsou určeny k bádání v teologických oborech nebo oborech s nimi spojených a jejich vyučování (kán. 815-821).
Předpisy Kodexu kanonického práva pro katolické univerzity (kán. 807-814) konkretizuje apoštolská konstituce Jana Pavla II. Ex corde ecclesiae o katolických univerzitách z 15. srpna 1990.
Kromě katolických univerzit existují také katolická vysokoškolská zařízení (instituty vysokoškolských studií), pro něž platí stejná pravidla jako pro katolické univerzity.[6] Katolické univerzity jsou nejčastěji zřizovány biskupskými konferencemi nebo diecézními biskupy.
Literatura
- Jan Pavel II., Sapientia christiana - Ex corde ecclesiae, Praha, Křesťanská akademie 1998.