Katedrála svatého Erika (Stockholm)

Katedrála svatého Erika je římskokatolická katedrála, nacházející se v hlavním městě Švédska Stockholmu. Švédsko je od dob reformace (16. století) protestantskou zemí. Římskokatolická církev zde byla pronásledována a k její legalizaci došlo až v druhé polovině 19. století.

Katedrála svatého Erika
Katedrála svatého Erika
Místo
StátŠvédsko Švédsko
Souřadnice59°18′49,7″ s. š., 18°4′21″ v. d.
Architektonický popis
ArchitektHans Westman
Stavební slohnovorománský sloh
Výstavba1892
Další informace
UliceFolkungagatan
Oficiální webOficiální web
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Interiér katedrály

Dějiny

Katedrála byla postavena v roce 1892, kdy byla ve Švédském království po dlouhých letech zákazu tolerována římskokatolická církev. Počet katolíků začal růst zejména po přistěhovalecké vlně z Polska a z jiných katolických zemí. Přibývá však i počet konvertitů švédského původu. Od roku 1953kostel statut katedrály. Kapacita původního kostela byla malá, proto byla v roce 1983 zrealizovaná velká rekonstrukce a kostel se výrazně rozšířil. Přizpůsobil se tak potřebám rychle rostoucí římskokatolické komunity v hlavním městě země. 8. června 1989 navštívil katedrálu papež Jan Pavel II.

Katedrála je pojmenována po švédském králi z 12. století Eriku IX., Který měl výrazný podíl na christianizaci skandinávských zemí. Římskokatolická církev ho za jeho zásluhy svatořečila.

Architektura

Jde o jednolodní baziliku se dvěma věžemi, které dosahují výšky 27 metrů. Neorománskou fasádu zdobí portál s rozetou. interiér chrámu je také novorománský s výraznými prvky moderny. V chrámu se nacházejí obrazy a sochy světců švédského původu a velmi zajímavá křížová cesta. Nejvýraznější rekonstrukce z roku 1983 kostel výrazně rozšířila a zmodernizovala. Byla financována z darů místních katolíků, hlavně německého původu.

Externí odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Katedrála svätého Erika (Štokholm) na slovenské Wikipedii.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.