Karmelitská

Karmelitská ulice na Malé Straně v Praze spojuje křižovatku ulic Újezd a Harantova s Malostranským náměstím. Ulicí vede tramvajová trať, součást tratě Malostranská – Bílá Hora.

Karmelitská
Karmelitská ulice z věže kostela sv. Mikulášte. Zcel vpravo je zeleň na Petříně a "kostel U Pražského Jezulátka"
Umístění
StátČesko Česko
MěstoPraha
Městská částPraha 1
ČtvrťMalá Strana
Poloha50°5′11,45″ s. š., 14°24′14,4″ v. d.
Začíná naÚjezd, Harantova
Končí naMalostranské náměstí
Historie
Starší názvyK Újezdu
Další údaje
PSČ118 00
Kód ulice451541
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Na jižním začátku ulice je klasicistní budova Rohanského paláce, který původně ze tří budov postavil architekt Bonifác Wolmut v roce 1571. Palác byl víckrát přestavěn a dnes tu sídlí ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky.

Kostel Panny Marie Vítězné a svatého Antonína Paduánského zvaný "kostel pražského jezulátka" založený v polovině 16. století při karmelitánském klášteře na čísle 9, podle něhož je ulice pojmenována.

Historie a názvy

Rohanský palác v Karmelitské

Ulice vznikla ve středověku a byla za hradbami Malé Strany. Ve 14. století král Karel IV. rozšířil hradby až ke Smíchovu a ulice se stala součást pražského města Malá Strana.[1]

Po bitvě na Bílé hoře získal pozemky v prostorech ulice řád bosých karmelitánů, který zde založil svůj klášter s kostelem Panny Marie Vítězné a svatého Antonína Paduánského.

Od konce 17. století se původní název ulice "K Újezdu" změnil na "Karmelitská".

Budovy, firmy a instituce

Odkazy

Reference

Literatura

  • RUTH, František. Kronika královské Prahy a obcí sousedních. Praha: Pavel Körber, 1903-1904. 1246 s. Dostupné online. Kapitola Karmelitská, s. 550–559.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.