Karludovika dlanitá

Karludovika dlanitá či rozkydanec dlanitý (Carludovica palmata). zvaná též panamská palma, je statná jednoděložná vytrvalá bylina z řádu pandánotvaré (Pandanales), která se podobá drobné palmě. Dorůstá do výše 2,5–3 m.[3] Nejedná se však o pravou palmu. Pochází ze Střední Ameriky, pěstuje se však i v severozápadní části Jižní Ameriky, až po Bolívii. Z jejích jemných, pružných a pevných vláken se zhotovují pravé panamské klobouky[4] a další výrobky. Pěstuje se i jako okrasná rostlina.

Karludovika dlanitá
Karludovika dlanitá (Carludovica palmata)
Stupeň ohrožení podle IUCN

málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádpandánotvaré (Pandanales)
Čeleďnavinulcovité (Cyclanthaceae)
Rodkarludovika (Carludovica)
Binomické jméno
Carludovica palmata
Ruiz & Pav., 1798
synonyma[2]
  • Carludovica gigantea Kuntze
  • Carludovica incisa H.Wendl.
  • Carludovica jamaicensis Lodd. ex Fawcett & Harris
  • Ludovia palmata (Ruiz & Pav.) Pers.
  • Salmia jamaicensis Steud.
  • Salmia palmata (Ruiz & Pav.) Willd.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popis

Karludovika je jednodomá rostlina, má tedy na tomtéž jedinci jak samčí, tak i samičí květy. Tyto drobné kvítky srůstají v palicovitá květenství obalená toulcovitým listenem.[3] Plody jsou mnohosemenné bobule velikosti lískových oříšků,[5] jež srůstají v plodenství.[3] Samičí květy, které kvetou dříve, mají velké blizny, později kvetoucí samčí květy oplývají množstvím pylu.

Z oddenku vyrůstá trs několika dlanitých listů, jejichž okrouhlé čepele jsou rozděleny na 3 až 5 dílů, které jsou až ke spodu rozstříhány v úzké úkrojky.[5] Odlišují se tedy od listů „pravých palem“. Na rozdíl od nich také netvoří dřevnatý kmen. Karludovika dlanitá se rozmnožuje vegetativně, protože nevytváří životaschopná semena.

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Carludovica palmata na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN ohrožených druhů 2021.3. 9. prosince 2021. Dostupné online. [cit. 2021-12-23]
  2. Tropicos, Missouri Botanical Garden
  3. Kunte, Libor, Zelený, Václav. Okrasné rostliny tropů a subtropů. 1. vyd. Praha: Grada, 2009. 224 s. ISBN 978-80-247-1548-3
  4. Johnny Morris. Crowning glory of the Andes. The Telegraph. 8 June 2007. Dostupné online [cit. 24 September 2010]. (anglicky)
  5. Polívka, František. Užitkové a pamětihodné rostliny cizích zemí 3. vyd. Praha: Volvox Globator, 2010. 646 s. ISBN 978-80-7207-765-6

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.