Karl Goldmark

Karl Goldmark (18. května 1830, Keszthely2. ledna 1915, Vídeň) byl maďarský hudební skladatel židovského původu působící především ve Vídni. Jeho nejznámějším dílem je opera Královna ze Sáby (Die Königin von Saba).

Karl Goldmark
Základní informace
Narození18. května 1830
Keszthely
Úmrtí2. ledna 1915 (ve věku 84 let)
Vídeň
Místo pohřbeníStarý židovský hřbitov ve Vídni
Žánryopera a symfonie
Povoláníhudební skladatel, hudební pedagog, klavírista, hudebník a houslista
Nástrojeklavír
Významná dílaDie Königin von Saba
PříbuzníJosef Goldmark (sourozenec)
Ernst Hegenbarth (zeť)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Životopis

V letech 1842–1844 studoval housle na akademii v Sopronu. Roku 1846 odešel do Vídně, kde se ve hře na housle zdokonaloval nejprve soukromě u Leopolda Jansy a posléze na Vídeňské konzervatoři u Josepha Böhma. Harmonii ho zde učil Gottfried Preyer. Ve skladbě byl samoukem. Brzy také sám učil, jeho žákem byl mj. Jean Sibelius.

Byl i hudebním novinářem. Během známých vídeňských muzikologických sporů (wagneriáni versus Brahms a Hanslick) stál na straně Wagnera, byť se s Wagnerem kvůli jeho antisemitismu nikdy osobně nesblížili, kdežto s Brahmsem byli dlouho blízcí přátelé. Jeho hudba je za wagnerovskou také často označována.[1]

Zlom v jeho kariéře nastal inscenováním jeho první opery Královna ze Sáby v roce 1875. Ta pak patřila k nejoblíbenějším operám konce 19. století a Vídeňská státní opera ji měla na repertoáru nepřetržitě až do roku 1938. Úspěch zaznamenaly i skladby, které publikoval vzápětí: symfonie Ländliche Hochzeit z roku 1876 a Violin Concerto No. 1 z roku 1877. Jeho další díla, včetně šesti oper (např. Merlin z roku 1886), už tolik neuspěla.

Jeho synovec Rubin Goldmark (1872–1936) byl také hudebním skladatelem, žákem Antonína Dvořáka. Působil především v New Yorku.

Odkazy

Externí odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Karl Goldmark na anglické Wikipedii.

  1. Karl Goldmark | Hungarian composer. Encyclopedia Britannica. Dostupné online [cit. 2017-08-17]. (anglicky)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.