Karlín (Opatov)

Karlín (též Karolínské Údolí, Sklárna nebo Na Hutích, německy Karolinen Thal nebo Glasshüte[1]) je osada v okrese Třebíč v kraji Vysočina. Jde o místní část obce Opatov. Karlín se nachází asi 20,3 km severozápadně od centra Třebíče a asi 17,5 km od okraje jejího zastavěného území.

Karlín
Karlín
Lokalita
Charakterosada
ObecOpatov
OkresTřebíč
KrajVysočina
Historická zeměMorava
Zeměpisné souřadnice49°14′22″ s. š., 15°39′4″ v. d.
Základní informace
Katastrální územíOpatov na Moravě
PSČ675 28 Opatov
Karlín
Další údaje
multimediální obsah na Commons
Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Karlín je zejména známý tím, že v roce 1838 zde byla postavena sklářská huť, v roce 1839 zde byl postaven patrový zámeček. Sklárna fungovala do roku 1886. Osada získala název na počest kněžny Karolíny de Collalto.[2] Okolo rybníka Zlatomlýn, ve kterém probíhala těžba zlata, se nyní nachází chatová oblast. Dodnes se u rybníka nachází zchátralá budova, která kdysi sloužila jako mlýn na zlato.[3]

Geografie

Karlín leží u Karlínského potoka v Karlínském údolí. U rybníka Zlatomlýn se tento potok vlévá do řeky Brtnice, která rybníkem protéká. V místě, kde se začíná do rybníka Brtnice vlévat, byl vytvořen umělý vodopád.

Jediná zpevněná silnice spojuje Karlín s Opatovem, zbytek tvoří pouze nezpevněné polní a lesní cesty. Nejbližšími vesnicemi jsou Brtnička (1,7 km západně), Opatov (1,8 km jihovýchodně), Brodce (2,5 km severovýchodně), Hrutov (3,4 km severovýchodně) a Kněžice (3,6 km severovýchodně).

Osada je roztroušena do pěti částí – nejzápadnější z nich leží u Karlínského potoka a tvoří areál bývalé sklářské huti, druhá část leží 130 metrů na východ a je tvořena čtyřmi budovami, z nichž jedna je zchátralá. Prostřední část tvořená třemi budovami leží u silnice mezi sklářskou hutí a Zlatomlýnem. Čtvrtá část je největší, leží u rybníka Zlatomlýn a slouží jako chatová osada. Poslední, nejvýchodnější část tvoří pět budov po pravém břehu řeky Brtnice, které nejsou se zbytkem osady přímo propojeny. V osadě je registrováno sedm čísel popisných.

Odkazy

Reference

  1. Matriky - ACTA PUBLICA. www.mza.cz [online]. [cit. 2022-02-19]. Dostupné online.
  2. Sklárny kdysi přinesly Opatovu hojnost, ruiny teď vzkřísí agroturistika. iDNES.cz [online]. 2013-02-19 [cit. 2022-02-19]. Dostupné online. (česky)
  3. Ve zlatomlýně u Opatova mleli rudu z jediného zlatého dolu na západní Moravě. Regiony [online]. 2015-07-29 [cit. 2022-02-19]. Dostupné online. (česky)

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.