Jozef Lukáš
Jozef Lukáš (4. února 1920, Jinošov – 30. březen, 1993, Trenčín) byl česko-slovenský přírodovědec, muzejník, ochranář a zoolog – entomolog.
Jozef Lukáš | |
---|---|
Narození | 4. února 1920 Jinošov Československo |
Úmrtí | 30. března 1993 (ve věku 73 let) Trenčín Slovensko |
Povolání | entomolog |
Některá data mohou pocházet z datové položky. Chybí svobodný obrázek. |
Biografie
Jozef Lukáš se narodil v Jinošově na Moravě v roce 1920. Své dětství a mládí prožil v zámku Šénvald u Jinošova na Moravě. Základní školu navštěvoval v Jinošově a v Náměšti nad Oslavou, kde jeho otec působil jako vrchní zahradník u hraběte Haugwitze. Později absolvoval dvouletou obchodní ekonomickou školu v Třebíči. Od 17 let si musel vydělávat sám na sebe. V letech 1938 a 1942 pracoval u civilního geometra Ing. Emila Falluse v Brně. Během druhé světové války byl jako antifašista zatčen a byl internován v různých táborech, kde se mu výrazně zhoršilo zdraví. Zpět domů se vrátil těžce nemocný s tuberkulozou a byl nucen se léčit. Po léčbě se vrátil do práce v kartografické kanceláři v Brně. V roce 1947 odešel na Slovensko do Trenčína, kde založil rodinu. Začal působit jako pracovník v Trenčínském muzeu, kde působil jako velmi aktivní muzejník, ochranář a pracovník muzea. V rámci pracovní aktivity neznal odpočinek i přesto, že byl těžce nemocný. Pracoval až s nadlidskou houževnatostí a nakonec zcela vyčerpán odešel předčasně do invalidního důchodu ve věku pouhých 38 let.[1]
Entomologické aktivity
Je znám jako nejaktivnější pracovník, který se podílel na konzervaci a záchraně zoologických sbírek Přírodovědného spolku župy Trenčínské. Bez jeho schopností, práce a aktivit by Slovensko zřejmě v průběhu let přišlo o jednu z nejvýznamnějších a nejvzácnějších zoologických sbírek z jeho území. Měl významný podíl na otevření přírodovědné expozice v Trenčínském muzeu v roce 1969, pro kterou vypracoval strukturu, scénář i instalační plán. Sám zrealizoval i většinu prací na textech, grafech, mapách a plánech. Vystihl co nejucelenější charakter stanovišť sběrné oblasti muzea a svými sbírkami z entomologie přesvědčil veřejnost o svém preparátorským mistrovství. Jako přírodovědec se věnoval převážně oboru entomologie, kde se zabýval hlavně brouky (Coleoptera) a blanokřídlými (Hymenoptera). Působil i jako člen Vlastivědného kroužku v Trenčíně a organizátor Sboru ochrany přírody v okrese Trenčín. Své bohaté zkušenosti předal svému synovi RNDr. Josefu Lukášovi ml.
Bibliografie
- Lukáš, J .: 1958, Poznámky k vývoju niektorých škodcov čeľade Cerambycidae (tesaríkovitých) a ich starostlivosť o následujúce generácie. In: Inform. Zpr. Trenčian. muzea, 2.
- Lukáš, J .: 1965, Prírodné pomery Trančianského okresu. In: Trenčín a okolí, p. 5 – 17.
Odkazy
Reference
V tomto článku byl použit překlad textu z článku Jozef Lukáš na slovenské Wikipedii.
- Spomienka na Jozefa Lukáša st. [online]. Trenčín: Trenčianské muzeum, 2010-12-27 [cit. 2021-08-03]. Dostupné online.
Literatura
- Varga, J .: 1971, K pätdesiatke Jozefa Lukáše. In: Vlastivedný sborník Trenčianského muzea v Trenčíně 1971, Bratislava: Slavín, p. 188 – 190 + portrét.
- Koleška, Z .: 1998 Seznam biografií československých entomologie (entomologové nežijící) II. Dodatky, doplňky a opravy biografických hesel "Seznam biografií čs. Entomologie (entomologové nežijící) I" ve zvazcích 1–15 z let 1979–1995. In: Klapalekiana, 34 (Supplementum) 1 – 238, (heslo: Lukáš, Josef senior: p. 166).
- Mikuš, M .: 2000, Žil pre prírodu, pre její krásu. In: Trenčianské noviny, 41 (8), p. 10: (15.2. 2000).
- Mikuš, M. & Strohnerová, Ľ .: 2003 Osobnosti vedy trenčianského regiónu – biobibliografický slovník lekárov, prírodovedcov, poľnohospodárov a banských odborníkov od nejstarších čas po súčasnosť . Veřejná knihovna Michala Rešetka v Trenčíně. p. 192.