John Loudon McAdam

John Loudon McAdam (23. září 1756, Ayr26. listopadu 1836 Moffat) byl skotský inženýr a silniční stavitel. Proslavil se zejména vynálezem a aplikací nového způsobu výstavby silničního povrchu – makadamu. Tento způsob byl revoluční v tom, že používal kameniva různých frakcí s předem určenou strukturou. Hladký a tvrdý povrch vozovky byl více trvanlivý a méně blátivý než klasické cesty tvořené pouze zeminami. Název technologie je odvozen od McAdamova příjmení.[2]

John Loudon McAdam
John Loudon McAdam
Narození21. září 1756
Ayr
Úmrtí26. listopadu 1836 (ve věku 80 let)
Moffat
Příčina úmrtíinfarkt myokardu
Místo pohřbeníSkotsko
Povolánístavební inženýr, inženýr a vynálezce
ChoťAnne Charlotte Delancey (od 1827)
Gloria Margaretta Nicoll
DětiJames Nicoll McAdam
John Loudon McAdam
RodičeJames McAdam of Waterhead a Susannah Cochrane
PříbuzníJames McAdam[1] (vnuk)
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Dobový obrázek pokládání makadamu

Život

John Loudon McAdam se narodil v Ayru ve Skotsku 23. září 1756 jako poslední, desáté, dítě (a druhý syn) barona z Waterheadu.[3] Ačkoliv se jeho rodina historicky jmenovala McGregor, nechala se z politických důvodů za vlády Jakuba VI. v 17. století přejmenovat na McAdam s poukazem na původ od biblického Adama.

V roce 1770 odešel do Ameriky, kde se živil jako obchodník během Americké revoluce a zbohatl tam; v roce 1783 se pak vrátil do Skotska. Zde se stal majitelem uhelných dolů a živil se obchodem s uhlím a uhelným dehtem. V roce 1783 se také stal pověřencem u mýtné společnosti Ayrshire Turnpike a během dalších deseti letech se postupně zapojoval do každodenní výstavby silnic. V roce 1802 se přestěhoval do Bristolu a v roce 1804 se tam stal hlavním zeměměřičem u společnosti Bristol Corporation.

Ve dvou svých traktátech z let 1816 a 1819Remarks on the Present System of Road-Making a Practical Essay on the Scientific Repair and Preservation of Roads – uvedl, že nově stavěné cesty by měly být tvořeny vrstvami kameniva a štěrku, uspořádanými systematickým způsobem. V roce 1816 byl jmenován zeměměřičem společnosti Bristol Turnpike Trust a zde rozhodl o přestavbě silnic novým způsobem – konstrukce vozovky sestávala z hrubého drceného kameniva se štěrkovou výplní na pevném podkladu z velkých kamenů. Oboustranný příčný sklon, díky kterému měla vozovka střechovitý tvar, zajišťoval rychlý odtok dešťové vody pryč z vozovky tak, aby voda nepronikala do konstrukce vozovky a nepoškozovala tak základy. Jednalo se o největší pokrok v silničním stavitelství od dob starověkého Říma a nová metoda začala být označována „makadam“ či „makadamisace“.

Tento koncept se velice rychle rozšířil do celého světa, mezi prvními makadamovými silnicemi ve Spojených státech byla National Road, vedoucí z Cumberlandu.[4] Následoval rychlý rozvoj výstavby na Britských ostrovech, ve Spojených státech i v kontinentální Evropě.

John Loudon McAdam
McAdamův náhrobek v Moffatu

McAdam zemřel během návratu z letního pobytu ve Skotsku na své sídlo v Hoddesdonu 26. listopadu 1836 v Moffatu, kde je také pohřben.[4] Příčinou úmrtí byl infarkt myokardu.[4]

Odkazy

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku John Loudon McAdam na anglické Wikipedii.

  1. Darryl Roger Lundy: The Peerage.
  2. REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. Voznice: LEDA, 2001, 2012. 752 s. ISBN 80-85927-85-3. S. 358. (čeština)
  3. BUCHANAN, Brenda J. Oxford Dictionary of National Biography [online]. Oxford University Press, 2004 [cit. 2014-05-15]. Heslo McAdam, John Loudon (1756–1836). Dostupné online. DOI 10.1093/ref:odnb/17325.
  4. Significant Scots. John Loudon MacAdam [online]. Electric Scotland [cit. 2017-06-22]. Dostupné online. (angličtina)

Související články

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.