Johann Philipp Kirnberger

Johann Philipp Kirnberger (24. dubna 1721, Saalfeld27. července 1783, Berlín) byl německý hudebník, hudební teoretik a skladatel.

Johann Philipp Kirnberger
Základní informace
Narození24. dubna 1721
Saalfeld/Saale
Úmrtí27. července 1783 (ve věku 62 let)
Berlín
Žánryklasická hudba
Povoláníhudební skladatel, muzikolog, dirigent a hudební teoretik
Nástrojehousle
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Život

Od dětství se učil hrát na housle, cembalo a varhany, mezi lety 1739 a 1741 byl žákem Johanna Sebastiana Bacha. Poté odešel na 10 let do Polska a sloužil zde jako hudebník na několika šlechtických dvorech. Po návratu do Německa nejprve působil jako houslista na dvoře pruského krále Fridricha II. Velikého a v roce 1758 vstoupil do služeb jeho sestry, princezny Anny Amálie Pruské, kde zůstal po zbytek života.

Dílo

Kirnberger byl již svými současníky uznáván především jako hudební teoretik. Jeho skladby byly považovány za stylisticky správné, ale nepříliš nápadité. Často také vznikaly jako ilustrace principů uvedených v jeho teoretických a didaktických dílech.[1] Nejznámějším z nich je spis Die Kunst des reinen Satzes in der Musik z roku 1771, kde také popisuje jeden z typů tzv. Kirnbergerova ladění.

Většina jeho publikovaných prací vznikla za jeho působení u princezny Anny Amálie, kterou vyučoval hudební teorii a kompozici a také jí pomohl vybudovat cennou hudební sbírku, tzv. Amáliinu knihovnu (dnes je součástí sbírek Státní knihovny v Berlíně).

Kirnberger byl velkým obdivovatelem a propagátorem díla Johanna Sebastiana Bacha, zasloužil se například o vydání všech Bachových čtyřhlasých chorálů. Také jeho dílo šířil mezi svými žáky, mezi které patřil i Carl Friedrich Zelter. Ten se později stal učitelem Felixe Mendelssohna a v roce 1829 mu pomohl připravit velmi úspěšné provedení Matoušových pašijí, které podnítilo zájem širší veřejnosti o do té doby poněkud zapomenutou Bachovu hudbu.

Reference

  1. SERWER, Howard. Kirnberger, Johann Philipp [online]. Grove Music Online. Oxford Music Online. Oxford University Press [cit. 2016-09-11]. Dostupné online.

Externí odkazy

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.